Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z wakacjami kredytowymi 2024? Kancelaria premiera zabrała głos
Irmina Jach
Irmina Jach 23.10.2023 22:47

Co z wakacjami kredytowymi 2024? Kancelaria premiera zabrała głos

Mateusz Morawiecki
LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Wakacje kredytowe w roku 2024 roku nie będą opcją dla wszystkich Polaków. Jak wynika z informacji udostępnionej na stronie internetowej Kancelarii Premiera, powinny zostać ograniczone do kredytobiorców posiadających zobowiązania do 400 tys. zł. Co jeszcze się zmieni?

Wakacje kredytowe 2024. Co się zmieni?

„Obecnie, pomimo pierwszych wprowadzanych przez Radę Polityki Pieniężnej obniżek stóp procentowych, warunki spłaty tych kredytów hipotecznych w dalszym ciągu pozostają znacząco gorsze od tych, które obowiązywały w dniu ich udzielania oraz z jakimi na podstawie dostępnych wówczas prognoz, kredytobiorcy mogli się liczyć w latach następnych. Wobec powyższego zasadne stało się przedłużenie możliwości skorzystania z prawa do zawieszenia spłaty raty kredytu na kolejny rok” - czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

Zawieszenie spłaty kredytu ma być możliwe na takich samych zasadach, jak w 2023 roku. Mateusz Morawiecki i jego gabinet sugerują jednak konieczność wprowadzenia pewnych ograniczeń. 

Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Wakacje kredytowe 2024. Kto będzie mógł skorzystać?

Wakacje kredytowe 2024 mają być dostępne dla określonego grona osób. Wskazano, że „uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł”

- W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc. - wskazuje Kancelaria Premiera.

Wakacje kredytowe 2024. Nowelizacja ustawy

Takie rozwiązanie - według gabinetu Mateusza Morawieckiego - ma być odwzorowaniem warunków „umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców”.

Projekt nowelizacji ustawy ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w czwartym kwartale 2024 roku. Osobą, która będzie za niego odpowiedzialna, jest minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Tagi: kredyt