BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

East News, Zofia i Marek Bazak

Co z opłatą przekształceniową? Początkowe 15 proc. może ulec zmianie przez Polski Ład

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Opłata przekształceniowa może spaść z 15 proc. do 8 proc. - wynika z najnowszych prognoz. Założenia Polskiego Ładu pokrzyżowały plany rządu w kwestii likwidacji OFE.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest OFE

  • Jaka jest historia likwidacji OFE

  • Dlaczego Polski Ład pokrzyżował założenia reformy

OFE solą w oku rządu

Otwarte Fundusze Emerytalne zostały utworzone po to, aby pomagać oszczędzać Polakom dodatkowe pieniądze na jesień życia. W efekcie idea OFE zaczęła z czasem podupadać, aż w końcu podjęto decyzję o jej likwidacji. Ci, którzy na OFE wpłacali do tej pory nie zobaczyli swoich pieniędzy.

Rząd Mateusza Morawieckiego powziął sobie za cel likwidację OFE. Wszak do reformy podchodzi już ponad rok, ale zapowiedzi były huczne. Polacy mieli wybrać, gdzie chcą ulokować pieniądze z OFE: na koncie w ZUS czy w IKE.

W przypadku pierwszego wariantu pieniądze nie stałyby się własnością beneficjenta, a trafiłyby do Funduszu Rezerwy Demograficznej i stopniowo byłyby doliczane do emerytury. W tym przypadku potrącany byłby podatek dochodowy.

Z kolei w przypadku przeniesienia pieniędzy do IKE sprawa jest zgoła inna. Pieniądze stałyby się własnością beneficjenta, istniałaby możliwość ich dziedziczenia, mogłyby być wypłacone w każdej chwili, ale zostałyby obarczone opłatą przekształceniową.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że opłata przekształceniowa to sprawiedliwe rozwiązanie, które ma być zamiennikiem podatku dochodowego, ponieważ tego w przypadku IKE nie będzie się płacić.

Opłata przekształceniowa będzie niższa?

Problem opłaty przekształceniowej pojawił się przy okazji Polskiego Ładu. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie emerytur do 2,5 tys. złotych brutto bez podatku. Eksperci podkreślają, że powinno mieć to wpływ na wysokość opłaty przekształceniowej.

Co więcej, dodają, że już teraz widać, że opłata przekształceniowa to był czysty skok na kasę obywateli. Z kolei Radio Zet informuje, że Polacy w obliczu wyboru między ZUS a IKE, prędzej wybiorą to pierwsze.

Pojawił się pomysł, aby opłata przekształceniowa wynosiła 8 proc., natomiast istnieje szansa na jeszcze mniejszą kwotę. Minister finansów, Tadeusz Kościński poinformował, że opłata przekształceniowa może wynieść nawet 8 proc., a to oznacza mniejsze obciążenie portfeli Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z lawy rzadowe: Krzysztof Kubow, Piotr Muller, Zbigniew Ziobro, Michal Wojcik, Piotr Wawrzyk, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk

Kopalnia Turów. Niemieckie media po wyroku TSUE krytyczne wobec polskiego rządu

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >