Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > „Chów klatkowy Polaka". Internauci oburzeni ofertą mieszkania
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 20.09.2023 09:21

„Chów klatkowy Polaka". Internauci oburzeni ofertą mieszkania

bloki
Biznesinfo/twitter

Wynajem mieszkania w korzystnej cenie i dobrej lokalizacji to spore wyzwanie. Okazuje się, że już za 1370 zł we Wrocławiu można wynająć pokój. Internautów oburzył niewielki metraż pokoi i komentują, że tak wygląda „chód klatkowy Polaka".

25 pokoi w jednym mieszkaniu

Przeglądając serwisy ogłoszeniowe, można znaleźć wiele ciekawych ofert. W ostatnich dniach hitem stało się mieszkanie składające się z 25 pokoi. Najmniejszy z pokoi ma 6 m kw, jedna trzecia powyżej 10 m kw, a reszta po 8-9 m kw. 

Według opisu zamieszczonego w ogłoszeniu w mieszkaniu o powierzchni 7 m kw.. zmieściły się: biurko, krzesło, tapczan, półki na książki i szafa. Na 25 pokoi przypadały 2 kuchnie i 4 łazienki. 

O mieszkaniach pisał m.in. aktywista Jan Śpiewak w swoich mediach społecznościowych określając je jako „chów klatkowy Polaka".

Sensacja, ale legalna

Ogłoszenie pojawiło się na portalu Otodom.pl na początku września, ale po kilku dniach zostało usunięte. Na temat dwudziestopięciopokojowego mieszkania wypowiedział się inspektor nadzoru budowlanego.

- Sprawę 25 pokoi we Wrocławiu znam z doniesień medialnych. Nie był u nas przypadek tego lokalu rozpoznawany, dlatego nie mogę powiedzieć, że doszło czy nie doszło do nieprawidłowości czy naruszenia przepisów. Sprawa jest sensacyjna, to prawda, ale w pełni legalna, bo nie jest wymagane pozwolenie na przebudowę mieszkania czy lokalu. Nie ma przepisów, które by tego zabraniały – mówi Gazecie Wrocławskiej Przemysław Sanocki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Wrocław.

Ceny mieszkań

W Warszawie za dwupokojowe mieszkanie przeciętnie trzeba zapłacić około 3,5 tys. miesięcznie, natomiast w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu około 3 tys. - wynika z szacunków HREIT opartych o dane Unirepo.

 Jak zauważa Gazeta Wrocławska Kodeks Karny określając wymiary więziennej celi podaje, że „powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadającej na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 mkw.”.