Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ceny paliw znowu w górę. Bariera 5 zł już mocno przekroczona
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 26.02.2021 01:00

Ceny paliw znowu w górę. Bariera 5 zł już mocno przekroczona

Ceny paliw rosną. Kierowcy muszą trzymać się za kieszeń.
pixabay, IADE-Michoko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd bierze się taka podwyżka cen paliw

  • Gdzie zapłacimy za paliwo najwięcej

  • Czy ropa wciąż będzie szła w górę

Ceny paliw w Polsce uzależnione od rynku międzynarodowego

Na wpływ cen paliw w Polsce ogromny wpływ mają rynki międzynarodowe. Ceny poszczególnych paliw w polskich rafineriach przez tydzień poszły mocno w górę. Aktualnie za metr sześcienny Pb 95 zapłacić należy 3929 zł. Z kolei mniej popularna Pb 98 kosztuje średnio 4060,60 zł. Olej napędowy kosztuje 3967 zł za metr sześcienny. Każde z paliw w ciągu minionego tygodnia zanotowało kilkudziesięciozłotową podwyżkę.

Obecnie ropa naftowa bije kolejne rekordy cenowe na rynku. Ostatni tydzień na giełdzie przyniósł kontynuację trendu wzrostowego i obecnie za baryłkę Ropa Brent notowanej w Londynie zapłacimy 66 dolarów.

Jednym z czynników powodujących wzrost cen ropy był atak zimy w Stanach Zjednoczonych. Powrót do poziomu produkcji sprzed ataku zimy potrwa dłużej niż przypuszczano.

Sytuacja cenowa ropy naftowej powinna wyjaśnić się także po spotkaniu grupy OPEC+. Wówczas zapadną decyzje dotyczące poluzowania limitów wydobycia.

Ceny paliw w poszczególnych regionach kraju

Ceny w rafineriach przełożą się na to, co kierowcy zobaczą na wyświetlaczach stacji paliw. Eksperci Biznes Interia przewidują, że w pierwszym tygodniu marca za benzynę 98-oktanową zapłacimy między 5,15 a 5,26 zł/l. Z kolei benzyna 95-oktanowa będzie kosztować prawie 5 zł. W nienajlepszej sytuacji będą kierowcy diesla, bowiem ten również zbliży się do 5 zł.

W górę powędrować ma nawet gaz napędowy. Jego średnia cena ma wahać się w przedziale 2,43 - 2,50 zł/l.

Według danych serwisu e-petrol.pl najwięcej za Pb 98 zapłacić muszą mieszkańcy woj. opolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Ceny benzyny 98-oktanowej w tych regionach wynoszą odpowiednio 4,92zł/l, 4,89 zł/l i 4,87 zł/l.

Z kolei za benzynę 95-oktanową przyjdzie nam najwięcej zapłacić w woj. kujawsko-pomorskim (4,57 zł/l), dolnośląskim (4,56 zł/l) oraz podlaskim (4,52 zł/l).

Olej napędowy najdroższy jest w woj. podlaskim i mazowieckim. W każdym z tych województw zapłacimy za niego odpowiednio 4,49 zł/l. W woj. lubelskim diesel kosztuje 4,48 zł/l. W przypadku LPG najwyższe ceny utrzymują się na Pomorzu i Podlasiu.