Cena ropy spadła
Pixabay/generatorpowerproducts
Autor Maria Glinka - 13 Sierpnia 2020

Ropa staniała. Wszystko z powodów politycznych

Powodem spadku ceny ropy jest obniżenie prognozy popytu przez Międzynarodową Agencję Energii. Wahania na rynku czarnego złota są tym razem podyktowane względami politycznymi.

Cena ropy maleje w związku z ważnym wydarzeniem w świecie polityki

Spada popyt, a wraz z nim cena ropy. Według pierwotnych założeń zapotrzebowanie na ropę miało wynosić o 140 tys. baryłek dziennie więcej. Po dogłębnej analizie Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że popyt na ropę osiągnie poziom 91,9 mln baryłek w skali dnia.

Impulsem do obniżenia prognoz była informacja o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jest to historyczny dzień dla całego regionu - ZEA to pierwsze państwo Zatoki Perskiej, które unormowało stosunki z Izraelem. Od lat kością niezgody na Bliskim Wschodzie pozostaje kwestia terytoriów palestyńskich, jak podaje TVN24.

Cena ropy w dół

Zmiany prognoz dotyczących popytu na surowiec przełożyły się na spadki cen ropy. W trakcie zamknięcia sesji na NYMEX (giełda towarowa w Nowym Jorku) kurs baryłki ropy z wrześniowych kontraktów spadał o 1 proc. do 42,24 dolarów.

Z kolei, jak przekazuje Puls Biznesu, cena ropy Brent spadła o 1,3 proc. do 44,84 dolarów. Jeszcze we wtorek jej wartość przekraczała 45 dolarów za baryłkę.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News