BiznesINFO.pl
Ropa naftowa w USA tanieje, w Polsce jednak ceny paliw wciąż rosną

Pixabay, ResoneTIC

Wraca drożyzna na stacjach paliwowych. Przy dystrybutorze możesz się nieźle zdziwić

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Mimo że w wyniku pandemii koronawirusa odnotowano spadki cen ropy na rynkach światowych, w Polsce ceny paliw pną się w górę. Analitycy prognozują, że ten trend będzie się utrzymywał.

Pandemia koronawirusa obniżyła ceny paliw

Pandemia koronawirusa i związany z nią gospodarczy lockdown wywołały niespotykany wcześniej spadek popytu na ropę naftową, który poskutkował wielkimi obniżkami jej cen na rynkach światowych. Na stacjach paliwowych przez kilka miesięcy obserwowaliśmy bardzo niskie ceny paliw. "Ceny ropy zanotowały jeden z najbardziej drastycznych spadków w XXI wieku – ropa WTI, która w ostatnim tygodniu lutego kosztowała powyżej 51 USD za baryłkę, 9 marca osiągnęła cenę poniżej 28 USD/bbl (ponad 40% spadek)" - pisze Radomir Pachytel dla Państwowego Instytutu Geologicznego. Podczas marcowego spotkania Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) dyskutowano możliwość ograniczenia wydobycia ropy w celu zmniejszenia jej podaży.

Wobec sprzeciwu Rosji Arabia Saudyjska obniżyła cenę nierafinowanej ropy dla Chin, Stanów Zjednoczonych i Europy. "Decyzja zszokowała analityków, świadcząc nie tylko o chęci zdobycia udziałów w rynku, ale stanowiąc wyraźny sygnał dla Rosji, że OPEC nie zamierza zgadzać się na wszystkie zagrania ze strony Moskwy i może ją skłonić do kolejnych negocjacji" - pisze Pachytel dla Państwowego Instytutu Geologicznego. W końcu jednak udało się osiągnąć porozumienie w sprawie zmniejszenia wydobycia, a ceny zaczęły powoli wracać do normy. "Po szczycie OPEC+ 15 kwietnia, na którym Arabia Saudyjska i Rosja osiągnęły porozumienie dot. historycznie głębokich cięć w podaży, cena wróciła do ok. 30 USD za baryłkę" - podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

Ceny paliw w Polsce będą rosnąć

Jak podaje Business Insider, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w USA, ceny ropy na tamtejszym rynku znowu zaczęły spadać. Według danych portalu Biuro Maklerskie Reflex rynek paliw będzie w związku z tym przyglądał się decyzjom podejmowanym na kolejnym szczycie OPEC+ zaplanowanym na 15 lipca. Możliwe jest utrzymanie cięć wydobycia ropy na poziomie 9,7 mln baryłek dziennie również w sierpniu - podaje BM Reflex. Te zawirowania na światowych rynkach paliw w niewielkim tylko stopniu dają się odczuć w Polsce. Ceny paliw na polskich stacjach od kilku tygodni pną się w górę.

Jak podaje BM Reflex, chociaż ceny ropy Brent spadły poniżej 42 USD/bbl, to ceny paliw na polskim rynku hurtowym i detalicznym nie przestają rosnąć. "Aktualny poziom cen paliw na stacjach na dzień 9 lipca 2020 r.: benzyna bezołowiowa 95 – 4,26 zł/l, bezołowiowa 98 – 4,56 zł/l, olej napędowy– 4,23 zł/l i autogaz 1,99 zł/l" - informuje BM Reflex. W najbliższym tygodniu prawdopodobny jest wzrost cen paliw średnio o  2-4 gr za litr. "Benzyna Pb98 za 4,56-4,67 zł/l, Pb95 za 4,23-4,37 zł/l, olej napędowy ON za 4,18-4,33 zł/l, autogaz LPG za 1,97-2,04 zł/l - to prognozowane średnie ceny paliw na stacjach od 13 do 19 lipca 2020 roku" - relacjonuje Business Insider.

Tagi:

Paliwoceny paliw

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >