BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ceny jaj ostro w górę. Decyzja zapadła, w sklepie zapłacimy wyraźnie więcej

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ceny jajek już niebawem zanotują poważną podwyżkę. Wszystko z powodu zakazu sprzedaży jajek od kur z chowu klatkowego, do którego przymierza się Komisja Europejska. W niektórych dyskontach rewolucja rozpocznie się jeszcze szybciej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką decyzję podjęła Komisja Europejska

  • Dlaczego ceny jajek będą wyższe

  • Które sieciówki zamierzają zrezygnować z jajek od kur z klatek jeszcze wcześniej

Ceny jajek poszybują w górę. Wszystko w trosce o zwierzęta

Ceny jajek już teraz nadwyrężają portfele Polaków. Klient, który preferuje jaja od kur z wolnego wybiegu musi liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 110-125 zł (przy założeniu, że zjada ich 150 w roku, czyli tyle, ile statystyczny Polak). Z kolei konsument, który decyduje się na tzw. trójki, czyli jaja z chowu klatkowego, wydaje w ciągu roku 60-75 zł. Już niebawem tak niskie ceny odejdą w zapomnienie.

Dlaczego? Komisja Europejska zadecydowała, że do 2023 r. przygotuje przepisy w sprawie zasad chowu klatkowego na terenie Unii Europejskiej. Dni hodowli klatkowej kur, gęsi, kaczek, królików i cieląt są policzone. Zakaz ma zacząć obowiązywać od 2027 r., choć niewykluczone, że okres przejściowy zostanie wydłużony.

Decyzja KE to reakcja na wezwanie Parlamentu Europejskiego, który przyjął rezolucję w sprawie inicjatywy obywatelskiej “End the Cage Age”. Aktywiści przekonują, że zwierzęta, które spędzają całe życie w klatkach, są skazane na ścisk, choroby i cierpienie.

Nowy zakaz sprawi, że ceny jajek poszybują w górę, ponieważ trzeba będzie pokryć koszty produkcji, które są wyższe niż w przypadku jaj od kur klatkowych. Poza tym w Polsce ok. 81 proc. jajek pochodzi z chowu klatkowego, a całkowita rezygnacja z tego typu produktów będzie musiała wpłynąć na ceny bardziej ekologicznych zamienników.

Dysproporcje w cenach widać już teraz. 10 jaj M od kur z wolnego wybiegu kosztuje 7,49 zł. Za jaja od kur z klatek trzeba zapłacić 4,99 zł. Różnica? Około 33 proc. 

W przeliczeniu na złotówki statystyczny Polak, zjadający 150 jajek rocznie, musi zapłacić o 37 zł więcej za jaja z wolnego wybiegu. Za kilka lat, gdy zakaz chowu klatkowego będzie już obowiązywał, ceny mogą być jeszcze wyższe. 

Sieciówki uprzedziły KE

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przez KE deklaracje w sprawie wycofania jajek od kur klatkowych złożyły popularne sklepy. Portal money.pl podaje, że niektóre z nich wyznaczyły nawet terminy, w którym usuną mniej ekologiczne jaja ze swoich półek.

Biedronka chce zrezygnować z jajek klatkowych do końca 2021 r. Od stycznia przyszłego roku na półkach dyskontu klienci znajdą wyłącznie jaja z chowu alternatywnego, co z pewnością wpłynie na ceny.

Lidl zamierza wycofać tzw. trójki do 2025 r. Auchan i Carrefour postanowiły zrezygnować z jaj klatkowych pod marką własną do 2020 r. Z kolei trójki od pozostałych producentów mają zniknąć do 2025 r.

Pojawia się tylko pytanie - czy Polaków uda się przekonać do bardziej ekologicznych produktów? Tym bardziej, że skala produkcji jaj klatkowych jest ogromna, a nowy zakaz będzie poważnym wyzwaniem logistycznym i finansowym dla producentów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pieniądze dla firm jeszcze w tym roku

Kolejne fale zachorowań pewne, wsparcie dla małych firm też. Minister potwierdza

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Cenyjajkazakaz

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >