BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza 1 lipca. Obowiązek rejestracji dotyczy milionów Polaków

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza, która pomoże polskiemu rządowi sprawdzić czym odgrzewamy swoje domostwa. Obowiązek rejestracji spoczywa na wszystkich, a za unikanie wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można dostać karę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

  • Po co została stworzona

  • Ile kary można dostać

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już za chwilę

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca br. Obowiązek wpisania będzie spoczywał na właścicielach domów jednorodzinnych oraz zarządcach budowy wielomieszkaniowej, czyli po prostu blokowisk. Wpisem do Centralnej Ewidencyjności Emisyjności Budynków objęte są także budynki niemieszkalne.

Dzięki temu rządzący i władza samorządowa zyska dostęp do informacji o tym, czym ogrzewamy swój budynek. Katalog zawarty w CEEB jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.: piece gazowe, kopciuchy, a także instalacje fotowoltaiczne i inne.

Choć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca br., wpis do niej można zrobić maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowopowstających budynków termin wynosi 14 dni od startu CEEB.

CEEB zyska dostęp do informacji o właścicielu budynku, dlatego organy odpowiedzialne (Bank Gospodarstwa Krajowego, gminy, kominiarze) będą mogły skontrolować faktyczny stan ogrzewania.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obowiązkowa

Włodarze poszczególnych miast wskazują, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków pozwoli ułatwić walkę ze smogiem. Wszak nie jest tajemnicą, że w zimie Polska ma jedno z najbardziej zanieczyszczonych powietrzy w całej Unii Europejskiej, a na grupach w mediach społecznościowych, aż huczy od wpisów o stanie powietrza.

Grzegorz Rajter z biura prasowego m.st. Wrocław w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" wskazuje, że miasto walczy ze smogiem oraz kopciuchami. Do końca 2024 r. ma wydać na ten cel niemal 330 mln zł.

Również Warszawa podejmuje akcje na rzecz pozbycia się smogu. Mieszkańcy stolicy mogą dostać dofinansowanie na wymianę kopciuchów, ale nie tylko. Rowery Veturilo udostępniane przez stolicę mają zachęcać mieszkańców do pozostawiania samochodów w domach, a tym samym przyczyniania się do polepszania jakości powietrza w mieście.

Początkowo w przypadku Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewidywano dofinansowania do wymiany pieców, jednakże na razie słuch o tym zaginął.

Za niespełnienie obowiązku rejestracji grozi mandat w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu można otrzymać nawet 5 tys. zł grzywny.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >