BiznesINFO.pl
Bon turystyczny 500 plus wykorzystali nieliczni

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Rząd rozdał bony, a teraz nie pozwala z nich korzystać. Raport mówi sam za siebie

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Bon turystyczny 500 plus pół roku temu był na ustach wszystkich. Rząd chwalił się kolejnym świadczeniem z którego mogą skorzystać miliony rodzin. Problem w tym, że za sprawą decyzji tego samego rządu Polacy nie mogą z niego skorzystać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków skorzystało dotąd z bonu turystycznego

  • Dlaczego korzystanie ze świadczenia jest problematyczne

  • Do kiedy można skorzystać z bonu turystycznego

Półrocze bonu turystycznego

Pamiętacie państwo bon turystyczny? Choć wszedł w życie pół roku temu, jego koncepcja narodziła się dużo wcześniej, bo już jesienią 2019 roku w okresie kampanii wyborczej przed wyborami do Sejmu i do Senatu. Autorem koncepcji było Ministerstwo Rozwoju i według wstępnych założeń bon miał być wsparciem dla najuboższych, by mieli wsparcie finansowe na być może pierwsze w życiu wakacje. Chodziło również o wsparcie branży turystycznej. Po wyborach słuch o bonie turystycznym zaginął.

Pomysł wrócił wiosną zeszłego roku, gdy w Polsce już szalała pandemia i wiadomo było, że wskutek wprowadzonych w związku z nią obostrzeń ucierpi m.in. branża turystyczna. Wiadomo było, że bon ma być dla niej wsparciem, co w praktyce miało oznaczać, że beneficjenci bonu będą mogli go wykorzystać jedynie na terenie naszego kraju. Pozostawało jedynie pytanie kto ma być owym beneficjentem?

Początkowo zakładano, że bon turystyczny będzie należał się wszystkim, którzy pracują na umowę o pracę i zarabiają nie więcej niż średnią krajową. Po wielu perturbacjach i interwencji ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy  (w międzyczasie wydawało się, że koncepcja bonu w ogóle upadnie) zdecydowano, że z bonu będą mogli skorzystać ci, którzy korzystają już z programu „Rodzina 500 plus”, czyli sztandarowej propozycji PiS i samego Andrzeja Dudy z wygranej kampanii wyborczej w 2015 roku. Tyle, że w odróżnieniu od tamtego programu tym razem nie będzie to żywa gotówka, a właśnie bon o wartości 500 zł.

Tym samym beneficjentami bonu turystycznego stały się osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia (na każde dziecko przysługuje jeden bon). W przypadku rodzin posiadających dziecko z orzeczeniom o niepełnosprawności, oferowane jest również dodatkowe świadczenie w formie bonu o wysokości 500 zł.

By skorzystać z bonu wystarczy – jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wejść na PUE ZUS i w zakładkę „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jak informuje państwowy ubezpieczyciel jest udostępniany na PUE ZUS napodstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie 500 plus.  Bonem można opłacać m.in. usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne.

Skorzystali nieliczni

Bon turystyczny został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 17 lipca, zaś wszedł on w życie 1 sierpnia 2020 roku, czylina półmetku ostatnich wakacji.  Od tamtej pory skorzystali z niego tylko nieliczni.

- W całej Polsce w pełni wykorzystanych zostało niewiele ponad 1 mln bonów na ponad 4 mln dostępnych dla rodzin z dziećmi – informuje dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na samym Dolnym Śląsku z bonu również skorzystali nieliczni. - Do końca minionego roku mieszkańcy naszego regionu wykorzystali 92 660 z prawie 300 tys. dostępnych bonów – czytamy w komunikacie Zakładu.

Dlaczego bon turystyczny został dotychczas wykorzystany w niewielkim stopniu? Powodem tego stanu rzeczy są przywrócone tuż po wakacjach obostrzenia związane z drugą falą pandemii koronawirusa. Tylko w ostatnim czasie zdecydowano o zamknięciu stoków narciarskich, wcześniej znacząco ograniczono działalność obiektów noclegowych (ostatnio również na podróże służbowe). W normalnych warunkach wiele polskich rodzin skorzystałoby z bonu podczas ferii zimowych, jak wiemy jednak upłynęły one w tym roku w warunkach obostrzeń.

Pozytywna wiadomość w tym wszystkim jest jedna. Wprowadzone pół roku temu w życie bony turystyczne są ważne do końca marca 2022 roku, co oznacza, że będzie można z nich skorzystać nie tylko w trakcie tegorocznych wakacji, ale także zimowego wypoczynku w przyszłym roku.

Podobne artykuły

By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >
(FILES)This file photograph taken on March 23, 2020, shows Ryanair passenger aircraft on the tarmac at Dublin airport. - Irish low-cost carrier Ryanair said May 1, 2020, that it plans to axe up to 3,000 pilot and cabin crew jobs, with air transport paralysed by the coronavirus pandemic. Dublin-based Ryanair added in a statement that most of its flights will remain grounded until at least July and predicted it would take until summer 2022 before passenger demand recovers. (Photo by Paul Faith / AFP)

Turystyka

Ryanair usuwa kolejne loty ze swojego rozkładu. Przez powrót obostrzeń

Czytaj więcej >