BiznesINFO.pl
Bojkot wyborów prezydenckich

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jedna grupa społeczna zdecydowanie ma zamiar zbojkotować wybory. Badania nie pozostawiają złudzeń

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Bojkot wyborów prezydenckich postulują przedsiębiorcy. Badanie BCC wykazało, że zdecydowana większość ankietowanych uważa majową elekcję za niezgodną z prawem i narażającą zdrowie obywateli na poważny uszczerbek. Apelują do rządzących o zadbanie o bezpiec

Bojkot wśród biznesmenów

Polscy przedsiębiorcy mają zamiar zbojkotować wybory prezydenckie, zaplanowane na 10 maja. Wyniki ankiety BCC przeprowadzonej między 4 a 5 maja wskazują jasno, że zastrzeżenia co do legalności i bezpieczeństwa w czasie głosowania są zbyt duże, aby pracodawcy wzięli udział w wyborach. 57 proc. badanych oznajmiło, że nie zagłosuje 10 maja. Swoje uczestnictwo w wyborach zadeklarowało zaledwie 16 proc., a 27 proc. jest niezdecydowanych.

87 proc. ankietowanych twierdzi, że jeżeli dojdzie do głosowania to będzie ono niezgodne z prawem. 93 proc. wskazuje na niekonstytucyjność majowej elekcji – pogwałcone zostaną zasady równości, powszechności, bezpośredniości i tajności. Z kolei 57 proc. badanych uważa, że kandydaci opozycyjni powinni wycofać z wyborów. Zaledwie 12 proc. respondentów stoi na stanowisku, że majowa elekcja nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia głosujących. Ponad dwie trzecie uczestników badania jest przeciwnego zdania.

„Skrajna nieodpowiedzialność”, której przyświeca cel zachowania władzy

„Nie będę głosował” – zapewnił Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, który wraz 600 przedsiębiorcami wziął udział w badaniu. „To nie będą ani powszechne, ani równe, ani bezpośrednie, ani tajne wybory. Do tego istnieje ryzyko zarażenia siebie i bliskich wirusem. To przeważające opinie wśród członków BCC, które nie wynikają tylko z naszej ankiety – jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi lożami BCC w kraju. Przedsiębiorcy widzą, że coś jest nie tak” – skomentował dla gazety Forbes.

Co zatem postulują przedsiębiorcy? Wyniki ankiety wskazują, że pomysłów jest całkiem sporo. 58 proc. ankietowanych uważa, że właściwe byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, dzięki któremu obowiązkiem będzie odłożenie wyborów w czasie. 22 proc. uczestników badania domaga się przeprowadzenia głosowania dopiero, gdy zostaną zniesione wszelkie obostrzenia.

Z uwagi na wprowadzony stan epidemii co dziewiąty respondent opowiada się za przedłużeniem kadencji urzędującego prezydenta o kolejne dwa lata. Polscy przedsiębiorcy twierdzą, że ten dodatkowy czas umożliwi zapewnienie warunków sanitarnych do przeprowadzenia głosowania, które za dwa lata mogłoby odbyć się w formie tradycyjnej i nie łamałoby przepisów prawa.

Tagi:

wybory prezydenckiepracodawcy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >