Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wrzucisz monety, dostaniesz banknot. Polacy oszaleli na punkcie automatów do wymiany bilonu
Maria Glinka
Maria Glinka 28.02.2021 01:00

Wrzucisz monety, dostaniesz banknot. Polacy oszaleli na punkcie automatów do wymiany bilonu

Bilon do wymiany w placówce Narodowego Banku Polskiego
Pixabay/skyradar

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Narodowy Bank Polski zdecydował się wprowadzić automaty

  • W których miastach można rozmienić monety

  • Jak wymienić bilon w automacie

Bilon do wymiany. Narodowy Bank Polski reaguje na nawyki Polaków

Automaty, w których można wymienić bilon podbiły serca Polaków. Zanim Narodowy Bank Polski zdecydował się na ustawienie maszyn przeprowadził szerokie badania, aby sprawdzić, jakie są domowe zwyczaje trzymania drobnych pieniędzy.

Z analizy wynika, że 30 proc. gospodarstw domowych zbiera bilony w skarbonce, słoiku lub misce. W większości przypadków monety zalegają tam po kilka lat i nie stanowią żadnego pożytecznego użytku.

Chcąc zmienić nawyki obywateli, Narodowy Bank Polski postanowił umożliwić im łatwą wymianę monet na banknoty. Portal dobreprogramy.pl podaje, że maszyny cieszą się ogromną popularnością - jak dotąd rozmieniono już 20 mln bilonów. Polacy wymieniają najczęściej miedziaki, czyli jedno-, dwu- i pięciogroszówki (aż 13 mln).

Z automatów czerpią korzyści nie tylko obywatele, lecz także Narodowy Bank Polski. Mieszkańcy mogą wejść w posiadanie poważniejszej gotówki, która jest łatwiejsza w użyciu, a instytucja oszczędza pieniądze, które musiałaby wydać na emisję dodatkowych monet.

Gdzie i jak wymienić bilon? Narodowy Bank Polski zaprasza do swoich placówek

Bilon można rozmienić w automatach, które w swoich oddziałach ustawił Narodowy Bank Polski. Maszyny są dostępne w prawie każdym większym mieście: Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie i Warszawie.

Korzystanie z maszyn jest bezpłatne. Automat obsługuje wszystkie monety od 1 gr do 5 zł włącznie. Bilon można rozmieniać między 8:00 a 14:00.

Obsługa automatu jest wyjątkowo intuicyjna. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ekran dotykowy. Na początku należy wysypać monety na podstawkę. Następnie automat samodzielnie liczy bilony, a na ekranie wyświetli się suma. Po zakończeniu transakcji automat wyda kwit, z którym należy udać się do okienka bankowego, aby uzyskać banknoty. Jeżeli wśród monet znajdzie się bilon o obcej walucie to maszyna zwróci je właścicielowi.

Jeden automat jest w stanie pomieścić od 12 do 20 tys. monet. Szacuje się, że pieniądze mogą ważyć nawet 40 kg. O skali zainteresowania maszynami świadczy fakt, że codziennie Narodowy Bank Polski wybiera średnio 6 pojemników z monetami.

Wymiana bilonu w banku mniej opłacalna

Warto pamiętać, że bilon można wymienić również w placówkach bankowych. Jednak niektóre instytucje pobierają z tego tytułu dodatkowe opłaty. Dla przykładu wymiana bilonu w PKO BP jest bezpłatna tylko do 10 sztuk. Portal gazeta.pl donosi, że w przypadku wymiany nominałów bank pobiera prowizję w wysokości 0,5 proc. wartości kwoty, która jest rozmieniana, ale nie mniej niż 20 zł.

Bilon można wymienić również w ING Banku Śląskim czy Credit Agricole. W tych bankach klient nie dostanie jednak papierowego banknotu - rozmienione monety zostaną od razu umieszczone na koncie bankowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, nic dziwnego, że bezpłatne i proste w obsłudze automaty oferowane przez Narodowy Bank Polski przeżywają szturm. Tym bardziej, że namacalny rezultat transakcji można wykorzystać w pobliskim sklepie tuż po zakończeniu transakcji.

Tagi: Pieniądze NBP