BiznesINFO.pl > Finanse > NBP dla Biznes Info: obecnie nie prowadzimy prac w zakresie wprowadzenia banknotu 1000 zł
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:27

NBP dla Biznes Info: obecnie nie prowadzimy prac w zakresie wprowadzenia banknotu 1000 zł

NBP o nowym banknocie o nominale 1000 zł
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes NBP zapowiedział pojawienie się banknotu o nominale 1000 zł

  • NBP deklaruje, że nie prowadzi prac nad banknotem

  • Kiedy według NBP ewentualne prace nad banknotem mogą ruszyć

NBP o nowym banknocie o nominale 1000 zł

W połowie stycznia tego roku prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński podczas wideokonferencji zaskoczył wszystkich zapowiedzią pojawienia się nowego banknotu o nominale 1000 zł. Szef Banku Centralnego zaznaczył, że miałoby to nastąpić w nowej kadencji NBP, która rozpocznie się w czerwcu 2022 roku. Właśnie wtedy zakończy się sześcioletnia kadencja Glapińskiego i nie można wykluczyć, że zostanie on ponownie wybrany przez sejmową większość.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie – powiedział podczas wideokonferencji Glapiński.

Prezes NBP podkreślał, że pojawienie się banknotu o tym nominale może być wygodne chociażby dla osób lubiących przechowywać swoje oszczędności w domowych pieleszach.

– Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł – mówił Glapiński.

Redakcja BiznesInfo zwróciła się do NBP z pytaniem o to czy ruszyły prace nad banknotem o nominale 1000 zł i kiedy mniej więcej można spodziewać się go w obiegu.

- Obecnie Narodowy Bank Polski nie prowadzi prac w zakresie wprowadzenia do obiegu banknotu powszechnego obiegu o nowym nominale – odpowiada Departament Komunikacji NBP.

Bank Centralny zwraca uwagę, że zapowiedź Glapińskiego odnośnie pojawienia się nowego banknotu dotyczyła kadencji przypadającej na lata 2022-2028 i to właśnie wtedy jak podkreśla Departament Komunikacji NBP „nadejdzie właściwy moment na podjęcie prac nad banknotem 1000 zł”.

Rośnie udział banknotu o nominale 500 zł

Poprosiliśmy NBP również o dane dotyczące banknotu o nominale 500 zł, który został wprowadzony do obiegu na początku 2017 roku, a latem zeszłego roku pojawił się w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA.

- Od daty wprowadzenia banknotu powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł tj. od 10 lutego 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. wprowadzono do obiegu gotówkowego 46 423 515 banknotów. Narodowy Bank Polski obserwuje od dnia wprowadzenia tego banknotu do obiegu systematyczne zwiększenie się jego roli w obiegu gotówkowym. Według stanu na 31 grudnia 2020 r. w strukturze nominałowej wszystkich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym, w ujęciu wartościowym (w wartości wszystkich banknotów pozostających na rynku) udział tego banknotu stanowił 6,1%, natomiast w ujęciu liczbowym (w liczbie wszystkich banknotów pozostających na rynku) jego udział wynosił 1,4% - odpowiada Departament Komunikacji NBP.

Z danych przesłanych nam przez Bank Centralny wynika, że udział banknotu w ujęciu wartościowym w zeszłym roku wynosił 4,5 proc., zaś w ujęciu liczbowym 0,9 proc. Dla porównania, w 2017 roku, czyli pierwszym roku obecności banknotu o nominale 500 zł w obiegu, udział w ujęciu wartościowym wynosił 1,9 proc., a w ujęciu liczbowym 0,4 proc. Rok później było to odpowiednio 3,3 i 0,7 proc.

Tagi: NBP