BiznesINFO.pl
NBP o nowym banknocie o nominale 1000 zł

Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)

NBP dla Biznes Info: obecnie nie prowadzimy prac w zakresie wprowadzenia banknotu 1000 zł

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Narodowy Bank Polski (NBP) nie prowadzi prac w zakresie wprowadzenia do obiegu banknotu powszechnego o nowym nominale – odpowiada Bank Centralny na pytanie redakcji BiznesInfo o prace nad banknotem o nominale 1000 zł, którego pojawienie się zapowied

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes NBP zapowiedział pojawienie się banknotu o nominale 1000 zł

  • NBP deklaruje, że nie prowadzi prac nad banknotem

  • Kiedy według NBP ewentualne prace nad banknotem mogą ruszyć

NBP o nowym banknocie o nominale 1000 zł

W połowie stycznia tego roku prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński podczas wideokonferencji zaskoczył wszystkich zapowiedzią pojawienia się nowego banknotu o nominale 1000 zł. Szef Banku Centralnego zaznaczył, że miałoby to nastąpić w nowej kadencji NBP, która rozpocznie się w czerwcu 2022 roku. Właśnie wtedy zakończy się sześcioletnia kadencja Glapińskiego i nie można wykluczyć, że zostanie on ponownie wybrany przez sejmową większość.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie – powiedział podczas wideokonferencji Glapiński.

Prezes NBP podkreślał, że pojawienie się banknotu o tym nominale może być wygodne chociażby dla osób lubiących przechowywać swoje oszczędności w domowych pieleszach.

– Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł – mówił Glapiński.

Redakcja BiznesInfo zwróciła się do NBP z pytaniem o to czy ruszyły prace nad banknotem o nominale 1000 zł i kiedy mniej więcej można spodziewać się go w obiegu.

- Obecnie Narodowy Bank Polski nie prowadzi prac w zakresie wprowadzenia do obiegu banknotu powszechnego obiegu o nowym nominale – odpowiada Departament Komunikacji NBP.

Bank Centralny zwraca uwagę, że zapowiedź Glapińskiego odnośnie pojawienia się nowego banknotu dotyczyła kadencji przypadającej na lata 2022-2028 i to właśnie wtedy jak podkreśla Departament Komunikacji NBP „nadejdzie właściwy moment na podjęcie prac nad banknotem 1000 zł”.

Rośnie udział banknotu o nominale 500 zł

Poprosiliśmy NBP również o dane dotyczące banknotu o nominale 500 zł, który został wprowadzony do obiegu na początku 2017 roku, a latem zeszłego roku pojawił się w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA.

- Od daty wprowadzenia banknotu powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł tj. od 10 lutego 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. wprowadzono do obiegu gotówkowego 46 423 515 banknotów. Narodowy Bank Polski obserwuje od dnia wprowadzenia tego banknotu do obiegu systematyczne zwiększenie się jego roli w obiegu gotówkowym. Według stanu na 31 grudnia 2020 r. w strukturze nominałowej wszystkich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym, w ujęciu wartościowym (w wartości wszystkich banknotów pozostających na rynku) udział tego banknotu stanowił 6,1%, natomiast w ujęciu liczbowym (w liczbie wszystkich banknotów pozostających na rynku) jego udział wynosił 1,4% - odpowiada Departament Komunikacji NBP.

Z danych przesłanych nam przez Bank Centralny wynika, że udział banknotu w ujęciu wartościowym w zeszłym roku wynosił 4,5 proc., zaś w ujęciu liczbowym 0,9 proc. Dla porównania, w 2017 roku, czyli pierwszym roku obecności banknotu o nominale 500 zł w obiegu, udział w ujęciu wartościowym wynosił 1,9 proc., a w ujęciu liczbowym 0,4 proc. Rok później było to odpowiednio 3,3 i 0,7 proc.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >