Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będziemy używać papieru toaletowego ze słomy? UE ma nietypowy pomysł
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 10.08.2023 07:53

Będziemy używać papieru toaletowego ze słomy? UE ma nietypowy pomysł

papier toaletowy
Iberion

UE ma kolejny pomysł, jak radzić sobie z kryzysem klimatycznym. Jak podaje Busines Insider, powołując się na hiszpańskie media, papier toaletowy mógłby być produkowany ze słomy. 

Papier toaletowy ze słomy

Hiszpański portal elEconomista donosi, że Unia Europejska promuje papier toaletowy ze słomy. Produkcja papieru z wykorzystywaniem słomy wymaga mniejszych nakładów energii i wody w porównaniu z produkcją z włókien drzew, z których produkuje się tradycyjny papier. 

Jak zapewniają źródła z Brukseli, na które powołuje się portal, sam papier toaletowy ze słomy ma taką samą miękkość i wytrzymałość jak tradycyjny papier toaletowy. 

 

 

Przyczyny ekologiczne

Słoma jest materiałem “oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym”.  Jak zauważa portal, lata 2021-2030 będą kluczowe dla walki z kryzysem klimatycznym. UE chce przeznaczyć miliardy euro na inwestycje w tym celu. 

Portal elEconomista podaje, że docelowo UE chce wstrzymania produkcji papieru toaletowego, a tradycyjny papier mógłby zostać zastąpiony przez wodę i mydło. Do mycia miejsc intymnych maja służyć specjalne urządzenia.

Właściwości słomy

Papier toaletowy z zawartością słomy już jest na rynku. Oferuje go niemiecka firma Zewa. Można kupić 3-warstwowy papier z dodatkiem słomy na ceneo.pl w cenie 22,07 zł za 8 rolek. 

W Polsce opakowanie 8 rolek można kupić średnio za 7,74 zł. Papier toaletowy podrożał w ostatnich miesiącach, głównie z powodu coraz większych kosztów energii, niezbędnej do jego produkcji, a  także z powodu wzrostu cen celulozy, spowodowanej jej brakami na rynku.