Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie nerwowo, ale banki nie upadną. Ważne słowa z GPW
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.03.2023 21:46

Będzie nerwowo, ale banki nie upadną. Ważne słowa z GPW

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
East News

W ostatnich tygodniach media zdominowały informacje dotyczące upadku Silicon Valley Bank oraz Signature Bank i sytuacji w Credit Suisse. Jak jednak wynika ze słów członka zarządu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, polski system pozostanie niewzruszony.

Giełda uspokaja Polaków

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, zaznaczyła w rozmowie z portalem money.pl, że można zaobserwować pewną nerwowość na rynku. Jest to jednak spowodowane tym, iż giełdy są systemem naczyń połączonych.

Zdaniem Olszewskiej, plany dotyczące Credit Suisse są jasne i nie ma się czego obawiać. Sprawa ta ma się nie odbijać na warszawskiej giełdzie szerokim echem.

Cyfryzacja znakiem czasów

Jak również stwierdziła Izabela Olszewska w rozmowie z money.pl, w obecnych czasach inwestycje na rynkach zagranicznych są zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej. Jest to spowodowane pełną cyfryzacją świata giełdowego.

W efekcie, część inwestorów woli przeprowadzać swoje transakcje na innych giełdach. Olszewska zauważyła, że z drugiej strony na GPW różnorodność spółek jest duża, a w połączeniu z różnorodnymi instrumentami wybór wciąż istnieje.

Nie tylko tradycyjne inwestycje

GPW prowadzi również nowy projekt. Jak ujawniła Izabela Olszewska portalowi money.pl, jest to rynek Global Connect, na którym istnieją największe i najpłynniejsze spółki.

W Global Connect GPW na razie posiada pięć niemieckich spółek, jednak nie zamierza na tym poprzestać. Jak powiedziała Olszewska, GPW myśli o dołączeniu do rynku spółek z pozostałej części Europy oraz Ameryki.