BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Będą znaczne podwyżki na rynku nieruchomości

12 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Przyszły rok nie zapowiada się dobrze dla rynku nieruchomości w Polsce. W życie wejdą bowiem podwyżki cen energii, gazu oraz podatków. Do tych ostatnich dołączą również i nowe.

Wraz z początkiem nowego roku zniesiona zostanie zerowa stawka VAT na gaz. Jak przypomina portal money.pl, powróci stawka 23 proc. Pomimo zamrożenia cen energii, rachunki i tak mają pójść w górę.

Przewiduje się, że najbardziej wzrosną opłaty za prąd. Pomimo braku oficjalnego zatwierdzenia taryf przez Urząd Regulacji Energetyki, prognozy zapowiadają trzy razy wyższe kwoty niż teraz.

W górę idzie wiele opłat

Wzrosną również stawki podatku od nieruchomości. Mało który samorząd zdecydował się na pozostawienie tej opłaty bez zmian. Większość miast wojewódzkich - m.in. Warszawa, Łódź, Gdańsk - podniosła ją do maksimum.

W przyszłym roku mają się również pojawić zmiany w opłacie planistycznej. Według informacji money.pl, będzie ona uiszczana po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jej wysokość wyniesie równe 30 proc. wzrostu wartości, a nie jak dotychczas maksymalnie 30 proc.

Każdy właściciel budynku będzie musiał od nowego roku posiadać jego świadectwo energetyczne. Niespełnienie tego obowiązku w momencie wynajmu lub sprzedaży nieruchomości oznaczać będzie karę.

W życie wejdzie również podatek od pięciu mieszkań. Zgodnie z planem Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma on obowiązywać tych posiadaczy pięciu lokali, którzy nie będą ich wynajmowali.

Na zmianach ucierpią wszyscy, nawet rynek

Wszystkie te opłaty uderzą nie tylko w zwykłych Polaków, ale i w rynek nieruchomości. Według wypowiedzi Barbary Bugaj, analityczki rynku nieruchomości, dla money.pl, sprzedaż mieszkań w praktyce się załamała, a dojść mają jeszcze koszty transakcyjne.

Ekspert Tomasz Błeszyński powiedział natomiast w rozmowie z money.pl, że najbardziej na podwyżkach opłat ucierpi rynek domów. Zapowiada wręcz, że właścicieli budynków niezmodernizowanych i niedostosowanych do nowych parametrów nie będzie w ogóle stać na ich utrzymanie.

Tagi:

Nieruchomościsprzedaż nieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]