BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Wśród banków zapanowała atmosfera, którą w najlepszym razie można nazwać zaniepokojeniem. Powodem jest bardzo zła sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Popyt spadł drastycznie w dół, nawet wśród przedsiębiorców.

Sytuację banków uratowały podwyżki stóp i wzrost oprocentowania już udzielonych kredytów. Tak jest chociażby w przypadku Grupy Santander Bank Polska, która odnotowała blisko 2,8 mld zł zysku netto.

Bufor i stopy - przepis na załamanie hipotek

Jednak podwyżki stóp, jak wynika z informacji Interii, zadziałały jak miecz obosieczny. Razem z podniesieniem bufora do obliczania zdolności kredytowej do 5 proc. przez Komisję Nadzoru Finansowego, spowodowało to załamanie popytu na kredyty hipoteczne.

Popyt spadł drastycznie również w kontekście kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Portfel takich kredytów w zeszłym roku wzrósł tylko o 2 proc. w stosunku do 2021 roku.

Zdaniem wiceprezesa Santander Banku Polska Macieja Relugi cytowanego przez Interię, ożywienie kredytów inwestycyjnych przewidywane jest na drugie półrocze. Sam wzrost kredytów ma być szybszy niż w zeszłym roku.

Dobre wieści tylko z kredytów gotówkowych

Obecna sytuacja na rynku kredytowym negatywnie wpływa na stan portfela kredytowego. Santander odnotował wzrost kosztów ryzyka do poziomu 59 pb, tj. o 11 pb

W sytuacji wyczerpania potencjału wzrostowego marży odsetkowej - w IV kwartale 2022 osiągnęła 4,94 proc. - Reluga w wypowiedzi cytowanej przez Interię liczy, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. W takiej sytuacji marża również się nie zmieni.

Jedyna dobra sytuacja ma miejsce w sektorze kredytów gotówkowych. Odnotowano tam wzrost sprzedaży o 15 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Wzrosły również kredyty dla dużych przedsiębiorstw - o 10 proc.

Tagi:

kredyty hipotecznekredyt

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]