BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Auto w cenie kawalerki. Czekają nas horrendalnie wysokie podwyżki cen samochodów

10 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Auto może być już niedługo znacznie droższe. Prognozy firmy Carsmile wskazują na to, że w 2020 roku ceny nowych samochodów mogą się zwiększyć nawet o 20 proc. Podwyżki są powiązane z obecną polityką UE, która ma na celu wyeliminowanie silników spalinowych

Auto zdrożeje. Horrendalne podwyżki

Auto już niedługo w cenie mieszkania? Na to wygląda. Jak podaje portal alebank.pl, od 2020 roku 95 proc. aut, które będą sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będzie obejmował nowy limit średniej emisji dwutlenku węgla, który wynosi 95 g CO2/km. Producenci, którzy nie dostosują swoich samochodów do norm, muszą liczyć się z surowymi sankcjami - za każdy gram CO2 przekraczający normę będzie trzeba zapłacić karę w wysokości 95 euro. Grzywny będą nakładane od każdego sprzedanego auta. Ze względu na to, że producenci mają możliwość ograniczania emisji wyłącznie na poszczególne modele, eksperci przewidują znaczny wzrost cen aut. Nawet o 10-20 proc.

Rynek przejdzie trzęsienie ziemi

Jak podaje alebank.pl, średnia emisja CO2/km na auto zarejestrowane w zeszłym roku w Unii Europejskiej wyniosła 120,5 g. Jest to wynik wyższy o niemal 25,5 g od ustalonego nowego limitu. Jeżeli zeszłoroczny poziom emisji utrzyma się, to producent musiałby się liczyć z karą 2 422,5 euro od jednego auta (2020 - 95 proc. aut, 2021 - wszystkie). Zakładając, że producent doliczyłby pełną kwotę sankcji do ceny samochodu, to auto w Polsce byłoby średnio droższe o 12 753 zł brutto przy aktualnym kursie euro.

Najchętniej kupowane modele samochodów w Polsce to Skoda Octavia, Skoda Fabia oraz Opel Astra. Gdyby dodać do ich cen katalogowych kwotę 12,8 tys. zł, jaką szacuje się na karę, to ich średnie ceny podniosłyby się niemal o 21 proc. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko szacunek, który ma dotyczyć cen nowych aut, więc nie ma to przełożenia na ceny tych trzech konkretnych modeli samochodów.

Jakoś muszą sobie odbić

Eksperci firmy Carsmile, uważają, że obecna polityka Unii Europejskiej, która wymusza na producentach inwestowanie w rozwój segmentu aut elektrycznych i hybrydowych nie zostawia innego wyjścia producentom. Podwyżki cen samochodów są nieuniknione. Tylko w ten sposób mogą sobie odbić zwiększone nakłady na działania rozwojowe oraz kolejne podatki związane z dbaniem o środowisko. I tu dochodzimy w końcu do tej kawalerki. Otóż specjaliści uważają, że w przeciągu paru najbliższych lat ceny popularnych modeli aut mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie, co oznaczałoby, że auto warte 100 tys. może już niedługo kosztować dwa razy tyle. A za takie pieniądze można już kupić kawalerkę i to w dużym mieście. Posiadanie samochodu można śmiało nazywać luksusem, gdy ocenia się standard życia, jednak już niedługo zakup samochodu może się okazać wyjątkowo ekskluzywną inwestycją.

Przestaniemy kupować auta?

Eksperci Carsmile spodziewają się dwóch trendów, jakie nadejdą na rynku samochodowym w najbliższych latach. Rosnące ceny spowodują, że zakup samochodu stanie się nieopłacalny i właśnie dlatego coraz większą popularnością będzie się cieszyć carsharing czy wynajem auta w ramach abonamentu. Drugi przewidywany trend to odejście od sprzedaży aut w salonach i przeniesienie interesu do internetu. Dzięki sprzedaży online producenci mogą znacznie ograniczyć koszty dystrybucji.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >