BiznesINFO.pl
Szczepionka od AstraZeneca

Pexels/Nataliya Vaitkevich

AstraZeneca z decyzją już dziś. Co wiemy o europejskiej szczepionce?

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

AstraZeneca to trzeci koncern, którego szczepionka przeciw COVID-19 już niebawem może trafić na rynek Unii Europejskiej. Od początku stycznia preparat jest podawany obywatelom Wielkiej Brytanii. Rozszerzenie dostaw być może położy kres organizacyjnym prob

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie decyzje zapadły w sprawie szczepionki od koncernu AstraZeneca

  • Ile dawek preparatu może trafić na unijny rynek

  • Jaka jest specyfika nowego antidotum

AstraZeneca coraz bliżej wejścia na unijny rynek szczepionkowy

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern, który podobnie jak spółki Pfizer i Moderna zaangażował się w profesjonalną pomoc w hamowaniu pandemii. Onet podaje, że w piątek 29 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę europejskiej produkcji.

- Trzecią pozytywną opinią rozszerzyliśmy arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony obywateli - oznajmiła Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.

Komunikat agencji wchodzącej w skład Unii Europejskiej nie jest równoznaczny z dopuszczeniem preparatu do powszechnego użytku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy bowiem do Komisji Europejskiej.

Jednak współpraca na linii UE - AstraZeneca nie układa się na razie zbyt pomyślnie. Koncern oznajmił, że dostarczy mniej szczepionek niż pierwotnie zapowiadał. Dlatego też KE ujawniła kontrakt, który zawarła z firmą w sierpniu 2020 r. Umowa obliguje koncern do przekazania w ręce UE 300 mln dawek szczepionki.

Mimo sporu doniesienia z EMA są wyjątkowo pozytywne w obliczu chaosu szczepionkowego, z którym od kilku tygodni zmaga się UE. Deutsche Welle donosi, że Wspólnota zamówiła łącznie 2 mld dawek preparatu od 8 różnych producentów. Tymczasem Pfizer w dalszym ciągu dąży do usprawnienia swoich technologii, co wiąże się z poważnymi opóźnieniami w dostawach. Skutki tej sytuacji widać także w Polsce.

Szczegóły nowego preparatu od spółki AstraZeneca

Zgodnie z decyzją EMA szczepionka produkowana przez AstraZeneca może być podawana osobom powyżej 18. roku życia. Badania kliniczne wykazały, że preparat jest bezpieczny również dla obywateli, którzy ukończyli 55 lat.

Jednak nie wszystkie zespoły profesjonalistów przychylają się do tego stanowiska. Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) w Niemczech zaleca szczepionkę, jednak z pewnymi ograniczeniami. Z uwagi na brakujące dane w zakresie skuteczności szczepionki u osób w wieku 65 + niemiecka agencja rekomenduje, aby preparat od AstraZeneca przyjmowały tylko osoby między 18 a 64. rokiem życia.

Onet wskazuje, że przy zastosowaniu podwójnej dawki skuteczność preparatu dla sprawdzonych grup wiekowych sięga od 62 do 90 proc. Dla porównania antidotum od Pfizera charakteryzuje się 92-procentową skutecznością.

To nie jedyna różnica między tymi dwoma szczepionkami. Preparat od AstraZeneca jest zdecydowanie łatwiejszy w przechowywaniu. Europejska szczepionka musi bowiem przebywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, podczas gdy produkt Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze - 70 stopni Celsjusza.

Według oficjalnych ustaleń dystrybucja szczepionki od AstraZeneca ma bazować na znanym już mechanizmie. Liczba dawek, którą otrzyma dane państwo członkowskie UE, ma być uzależniona od jego populacji. W ramach unijnych zakupów do Polski ma trafić 16 mln dawek preparatu od brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >