BiznesINFO.pl
Unia Europejska może namieszać w związku z dostawami szczepionek

Pixnio

UE namiesza Australii w dostawach szczepionki. Bruksela chce zmusić do rejestrowania

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Unia Europejska zagroziła możliwymi zakłóceniami dostaw szczepionek na koronawirusa do Australii. Wszystko dlatego, że UE chce zmusić europejskich producentów szczepionek do rejestrowania z wyprzedzeniem zamiaru ich eksportu, poinformował australijski por

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Pfizer wyprodukuje więcej dawek szczepionek

  • Dlaczego Unia Europejska chce wstrzymywać dostawy

  • Kiedy Australijczycy zaszczepią się przeciwko COVID-19

Unia Europejska może namieszać w dostawie szczepionek

Australijski portal news.com podawał, że możliwości ilości szczepień w Australii mogą zostać zwiększone w związku z tym, że firma Pfizer potwierdziła, że wkrótce może wyprodukować więcej dawek, niż początkowo sądzono. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. Ich dostarczenie nie jest pewne ze względu na napotykane problemy zaopatrzeniowe w Europie.

Australia zamówiła już 10 milionów dawek szczepionki Pfizer, którą uważa się w tej chwili jako najskuteczniejszą na świecie. W tym tygodniu szczepionka została zatwierdzona przez australijską administrację.

Zamiar eksportowania szczepionek musi być zgłaszany

- Ponieważ firma Pfizer obecnie się rozwija i chce produkować znacznie więcej [szczepionek] niż pierwotnie oczekiwano, spodziewamy się, że w przyszłości będziemy rozmawiać o możliwości zwiększenia [dostaw] - poinformowała Louise Graham, dyrektor zarządzająca Pfizer na Australię i Nową Zelandię.

Graham przekazała też, że do tej pory nie rozpoczęły się rozmowy z rządem na ten temat, jednak temat zostanie poruszony od razy, gdy pierwsza partia zamówionych już szczepionek dotrze do Australii.

Tymczasem unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides ogłosiła w poniedziałek, że Unia Europejska będzie wymagała od koncernów produkujących szczepionki, by te rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar ich eksportu do państw trzecich.

„Państwa członkowskie UE są zjednoczone: twórcy szczepionek mają społeczne i umowne obowiązki, których muszą przestrzegać” - powiedziała w poniedziałek cytowana przez portal NBC News komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides.

Ten krok miał zakłócić plan wdrażania szczepionek w Australii, który, zgodnie z planami rządu, miał rozpocząć się już pod koniec lutego, przekazał portal news.com, na który powołuje się PAP.

Australia z ambitnymi planami

P.o. dyrektora ds. medycznych Australii Michael Kidd przekazał dziś, że wytyczne rządu dotyczące planu szczepień pozostały niezmienione, a swoje prognozy określił jako “ostrożne”.

Australijski rząd planował zaszczepić do końca marca 4 mln obywateli, jednak prezes Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego Omar Khorshid obawia się, że w związku z obecną sytuacją i opóźnieniami w dostawach mogą pokrzyżować ambitne plany dotyczące planu szczepień.

Tagi:

KoronawirusUnia Europejska

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >