BiznesINFO.pl
Andrzej Duda o napięciach Rosji z naszymi sąsiadami

Wikipedia/Radosław Czarnecki

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie napięć między Rosją i Ukrainą. Postawił wyraźne "ale"

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie mamy nic przeciwko temu, aby Rosja była mocarstwem, ale z poszanowaniem naszej suwerenności, niepodległości, naszych granic, z poszanowaniem również praw naszych sąsiadów – mówił w wywiadzie dla Polsat News i Interii prezydent Andrzej Duda. Rozmowa w dużej części była poświęcona napięciom między Rosją a Czechami oraz Ukrainą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. napięć Rosji z naszymi sąsiadami

  • Jakie plusy polski prezydent dostrzega w działaniach Rosji

  • Jak prezydent odpowiada na opinie, iż "zdezerterował" w sprawie sytuacji na wschodzie

Andrzej Duda o napięciach między Rosją a naszymi sąsiadami

Prezydent Andrzej Duda udzielił w piątek wywiadu Polsat News i Interii.pl. Jednym z tematów poruszonych w rozmowie były ostatnie napięcia na linii Rosja-Czechy.

Przypomnijmy, że napięcia te mają one związek z ujawnieniem informacji, jakoby rosyjscy agencji wywiadu mieli stać za wybuchem w składzie amunicji do jakiego doszło w 2014 roku. Zginęło wówczas dwóch obywateli Czech. Nasi południowi sąsiedzi zdecydowali o wydaleniu 18 pracowników rosyjskiej ambasady. W odpowiedzi Moskwa zdecydowała o wyrzuceniu 20 czeskich dyplomatów.

Polski prezydent pytany był czy wspiera politykę Czech wobec Rosji. Andrzej Duda podkreślił, że reakcja Czech jest zrozumiała, gdyż „żadne szanujące się państwo nie może zgodzić się na to, że obce służby będą hasały po kraju i dokonywały aktów, które trudno uznać za działania inne niż terrorystyczne”.

Prezydent zwrócił uwagę, że co jakiś czas mamy do czynienia z imperialnymi porywami Rosji.

- Nie mamy nic przeciwko temu, aby Rosja była mocarstwem, ale z poszanowaniem naszej suwerenności, niepodległości, naszych granic, z poszanowaniem również praw naszych sąsiadów. Przede wszystkim Rosja ma przestrzegać prawa międzynarodowego, to najważniejsze – mówił w rozmowie z Polsat News i Interią Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że nie zaskakuje go to „jak rozpycha się Rosja”. Andrzej Duda podkreślił jednak, że to dobrze, iż prezydent Władimir Putin dokonuje pokazu siły, gdyż „pokazuje to zdolności relokacyjne rosyjskiego wojska”.

- To, w jak szybkim tempie to przebiega, robi wrażenie na naszych sojusznikach z NATO. Pokazując to jako przykład sprawności Rosjan, my mobilizujemy naszych sojuszników, by też takie działania prowadzić, skracać czas reagowania na wypadek gdyby doszło do jakiejś agresji – powiedział prezydent, przypominając, że NATO jest sojuszem obronnym i armie Sojuszu mają bronić granic państw.

Prezydent odpowiada na krytykę byłego szefa MON

Prowadzący rozmowę Piotr Witwicki przywołał opinię posła Koalicji Obywatelskiej, a w przeszłości ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, według którego Andrzej Duda zdezerterował w sprawie sytuacji na wschodzie (warto tu przypomnieć, że Siemoniak był jednym z niewielu ministrów rządu Ewy Kopacz, z którym w trakcie swojej krótkiej kohabitacji z tamtym gabinetem Andrzej Duda się kontaktował). Prezydent stwierdził, że były szef MON „nie wie co mówi”, gdyż „prowadzone są działania, o których pan Siemoniak nie musi wiedzieć”.

Andrzej Duda podkreślał, że czuwa nad sytuacją, która ma miejsce na Białorusi i niemal każdego dnia odbywa w tej sprawie konsultacje krajowe i międzynarodowe, zaznaczając, że odbywają się one w formacie „o którym się nie mówi”. Prezydent wyjaśnił, że spotkania te są tajne i objęte klauzulami o których nie może mówić.

Prezydent przypomniał również o niedawnym spotkaniu ze sztabem generalnym i dowódcami sił zbrojnych, które dotyczyło sytuacji na wschodzie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >