Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Alimenty wypłacą w 14 dni od złożenia wniosku. Zmiany zapowiedział sam minister sprawiedliwości
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 06.07.2021 02:00

Alimenty wypłacą w 14 dni od złożenia wniosku. Zmiany zapowiedział sam minister sprawiedliwości

biznesinfo-1
biznesinfo.pl

Alimenty natychmiastowe są jednym z najnowszych pomysłów resortu sprawiedliwości. Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę zakomunikowało spore zmiany w kwestii wypłat świadczeń alimentacyjnych. Ma zwiększyć się skuteczność ściągania pieniędzy i prędkość przekazywania ich opiekunowi z dzieckiem. Jak podkreślił sam Ziobro, termin ten ma nie przekroczyć 14 dni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy resort zapowiada zmiany

  • Jak szybko po rozwodzie będzie można wystąpić o alimenty

  • Do którego roku życia dziecka można się ubiegać o alimenty

Polska czekała na te zmiany od lat. Sam Zbigniew Ziobro zapowiedział je sam już w 2018 roku i choć miały być rewolucyjne, przez następne 3 lata nie zmieniło się w sumie nic. Do czasu.

W końcu Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło karty. Alimenty natychmiastowe mają całkowicie zmienić - na lepsze - życie wszystkich dzieci uprawnionych do pobierania alimentów. Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu, będą wypłacane już w 14 dni od terminu złożenia wniosku.

Skrócenie czasu ich przyznawania do w tygodni to niemała rewolucja. Wciąż bowiem sprawy o zasądzenie alimentów potrafią ciągnąć się niemiłosiernie.

Praktyka sądowa pokazuje, że zazwyczaj nawet po kilka miesięcy, w ciągu których opiekun pozostały przy dziecku - zazwyczaj samotna matka - jest zmuszony utrzymywać pociechę całkowicie z własnej kieszeni. W tym czasie nierzadko druga strona odwołuje się od wyroków sądu, przedłużając sprawę o kolejne miesiące.

Alimenty natychmiastowe, czyli koniec z dziurą czasową

Jak sam przedstawił minister sprawiedliwości, "najważniejsze jest dobro dziecka". Dlatego też pociecha nie powinna ponosić konsekwencji konfliktu, jaki doprowadził do rozpadu związku jej rodziców.

Minister podkreślił, że alimenty natychmiastowe mają wyeliminować trwającą nierzadko miesiącami "dziurę czasową" w przyznawaniu alimentów na dziecko. O alimenty będzie można się starać już w trakcie postępowania rozwodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawę alimentów uprościć mają nie tylko przepisy, ale gotowe druki. Wnioski składać będzie można bowiem na gotowym formularzu dostępnym w internecie. Wyłącza to konieczność odpłatnej obsługi przez adwokata, co też nie jest bez wpływu na kieszeń i czas trwania procesu przyznawania alimentów.

Kolejnym uproszczeniem ma być także fakt, że do złożenia wniosku oprócz samego wspomnianego wyżej papierka potrzebny będzie jedynie akt urodzenia dziecka. Co więcej, nawet uzyskanie alimentów natychmiastowych nie wyłącza możliwości późniejszego ubiegania się o przyznanie alimentów na zwykłych zasadach.

Pieniądze z tytułu alimentów należeć się będą dziecku do 25. roku życia, o ile wciąż się uczy. W przypadku pociech z niepełnosprawnościami, rodzic pozostający przy dziecku będzie mógł wnosić o przedłużenie wypłacania alimentów.

O jakich kwotach mowa? Zgodnie z wyliczeniami Gazety Wyborczej najwyższe świadczenia przy poszczególnych liczbach dzieci prezentowałyby się tak: przy jednym dziecku 588 zł, przy dwójce 532 zł na każde z dzieci, przy piątce dzieci i większej liczbie - 364 zł od dziecka.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]