Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Akcyza - jaki to podatek? Wyjaśniamy w prostych słowach
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:14

Akcyza - jaki to podatek? Wyjaśniamy w prostych słowach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Cała filozofia podatku pośredniego polega na tym, że nie jest on płacony przez podmiot, na który podatek jest nakładny lecz przez konsumentów końcowych. Chociaż pobiera się go od producenta (lub też importera), to na końcu swojego cyklu i tak inkasowany jest od konsumenta końcowego, z racji jego doliczenia do ceny produktu. To zalicza akcyzę także do podatków konsumpcyjnych, czyli takich, które nakłada się na towary powszechnego użytku.

Akcyza zharmonizowana i niezharmonizowana

Według ustawy produkty objęte akcyzą dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich to produkty objęte grupą akcyzy zharmonizowanej. Tutaj znajdują się alkohol, tytoń i paliwo. Z kolei w drugiej grupie czyli produktów objętych akcyzą niezharmonizowaną znajdują się takie wyroby jak futra, broń palna, karty do gry czy perfumy. Oznacza to, że w przypadku akcyzy zharmonizowanej stawki podatku są z góry określone i opisane.

W drugiej grupie akcyza może się zmieniać pod wpływem konretnych przepisów. Wyroby zharmonizowane są opodatkowanego na podstawie stawek określonych przez Unię Europejską. Pordukty niezharmonizowane, to takie gdzie państwa członkowskie mogą same decydować o narzuconych stawkach.