BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Rząd nowelizuje akcyzę. Ściągnie z nas ponad 2 mld złotych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Akcyza jest istotnym źrodłem finansowania budżetu. Jednak w nadchodzących latach ma być jeszcze dla niego istotniejsza. Wszystko przez nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Jedynym wyjątkiem w tym wypadku jest przepis uchylający ust. 6 w art. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Ten wejdzie w życie miesiąc później - 1 lutego 2020.

Jak podaje Business Insider Polska nowelizacja pozwoli zwiększyć przypływy z tytułu akcyzy w 2020 roku o 109,6 mln złotych, w 2021 roku będzie to już 216,6 mln złotych więcej, a w 2023 roku i następnych już 250,6 mln złotych. W ciągu więc następnych 10 lat, od 2020 roku licząc, przychodzy państwa z tytułu akcyzy wzrosłyby o 2,328 mld złotych.

Akcyza ma zapewnić budżetowi ponad 2 mld złotych zysku

 - Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 864, z późn. zm.), zwanej dalej 'ustawą', których głównym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, poprzez wprowadzenie ustawowych zmian o charakterze uszczelniającym obrót tymi wyrobami oraz wprowadzeniu nowego obowiązku podatkowego w przypadku samochodów osobowych, a także obowiązku uzyskania dla celów związanych z rejestracją samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy - podaje uzasadnienie projektu nowelizacji.

Ustawa przewiduje także, iż mali i średni przedsiębiorcy będą mogli prowadzić jeszcze przez jakiś czas ewidencję i inną dokumentację, której wymaga od nich akcyza, w formie papierowej. Mowa tutaj o terminie do 31 grudnia 2020 roku. Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą mieli trochę więcej czasu, gdyż mowa o 31 grudnia 2021 roku.

Tagi:

Akcyzarząd

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]