Akcyza na papierosy
Pxfuel
Autor Maria Glinka - 6 Stycznia 2021

Już niebawem palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort zrobi z palenia towar luksusowy

Akcyza już niedługo może przejść prawdziwą rewolucję. Zmian w sposobie wyliczania stawek dla niektórych wyrobów tytoniowych domaga się bowiem Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki temu państwo mogłoby zyskać miliardy złotych w ciągu roku. Propozycja jest już przedmiotem analizy w resorcie finansów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką propozycję w sprawie akcyzy przedstawił resort sprawiedliwości
  • Jakie są obecne zasady wyliczania stawek
  • Jakie byłyby konsekwencje wdrożenia nowego systemu

Akcyza do zmiany. Wyroby nowatorskie na celowniku Ministerstwa Sprawiedliwości

Akcyza to podatek pośredni nakładany na wyroby konsumpcyjne, który ma na celu ograniczenie ich spożycia. Jest to także jeden z łatwiejszych sposobów na pozyskanie pieniędzy przez budżet państwa. W Polsce akcyza obejmuje m.in. alkohol, paliwa stałe, wyroby tytoniowe, a także samochody. Za przygotowywanie zapisów w tym zakresie odpowiada Ministerstwo Finansów.

Tym razem nad akcyzą postanowił pochylić się jednak resort sprawiedliwości i zapowiada prawdziwą rewolucję w przeliczaniu stawek. Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę proponuje zmianę całego mechanizmu wyliczania akcyzy.

Po modyfikacjach akcyza miałaby wynosić 289,3 zł za każde 1000 sztuk sprzedanych tytoniowych wyrobów nowatorskich. Modyfikacje dotyczyłyby zatem płynów do e-papierosów oraz podgrzewaczy do tytoniu.

Portal innpoland.pl wskazuje, że obecny system kalkulacji akcyzy jest dość skomplikowany. Mechanizm bazuje na dwóch czynnikach. Do akcyzy wlicza się 155,79 zł za każdy kilogram wyrobu oraz 32,05 proc. średniej ceny sprzedaży tytoniu do palenia w Polsce (w 2021 r. - ok. 160 zł). Łączne obciążenie, do którego zobowiązani są producenci, wynosi zatem ponad 316 zł.

11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzy11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzyCzytaj dalej

Dlaczego Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się zmian? Z uzasadnienia propozycji wynika, że obecny mechanizm „prowadzi do wojny cenowej na rynku tytoniu do palenia”, na czym traci budżet państwa. Wprowadzając nowe zasady przeliczania akcyzy, rząd mógłby podreperować finanse nadszarpnięte przez koronakryzys. Zdaniem resortu w grę wchodzą nawet miliardy złotych.

Akcyza na papierosy stanowi bowiem niemal połowę ceny jednego opakowania. Ministerstwo Sprawiedliwości wyliczyło, że w przypadku wyrobów standardowych stawka wynosi ok. 9 zł. Natomiast w przypadku wyrobów nowatorskich wpływu do budżetu są niższe o 7 zł.

Nowa akcyza uderzy w firmy lub obywateli

Jednak chęć ukrócenia wojny cenowej na rynku tytoniowym może przynieść negatywne skutki. Portal money.pl podaje, że zmiany w akcyzie mogą oznaczać bowiem wzrost cen dla osób kupujących wyroby tytoniowe lub dla producentów (pod warunkiem, że zdecydują się obciąć swoje marże). Ci drudzy w dalszym ciągu mierzą się z ostatnią podwyżką, która obowiązuje od października 2020 r. i wynosi w przypadku e-papierosów 0,55 zł za 1 mln płynu.

Kolejne zmiany mogłyby dodatkowo uderzyć w branżę tytoniową. Przedsiębiorcy stoją na stanowisku, że nowa formuła akcyzy doprowadzi do bankructwa setki polskich firm. Głos w sprawie doniesień o zmianie akcyzy skomentowała firma Philip Morris, która jest jednym z głównych producentów tytoniowych wyrobów nowatorskich.

- Rozważając wysokość stawek podatku akcyzowego na wyroby nowatorskie należy wziąć również pod uwagę, podobnie jak w przypadku tradycyjnych papierosów, położenie geograficzne Polski w kontekście przemytu ze wschodu, a także zasobność portfela Polaków. Ponadto należy podkreślić, że Komisja Europejska rozpoczęła w zeszłym roku prace nad rewizją dyrektywy w celu wypracowania wspólnych zasad opodatkowania wyrobów nowatorskich, płynów do e-papierosów oraz innych alternatyw dostarczających nikotynę, np. tytoniu do żucia - przyznali przedstawiciele spółki. Ich zdaniem należy wstrzymać się z modyfikacją akcyzy na poziomie krajowym do momentu aż zostaną wypracowane wspólne zasady opodatkowania na poziomie ogólnoeuropejskim.

Jakie są szanse na wdrożenie zmian? Resortową propozycję przesłał do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski w dniu 23 grudnia 2020 r. Pismo stanowi autopoprawkę do ustawy o podatku akcyzowym, która czeka w Sejmie. Ministerstwo Finansów oznajmiło, że zmiany postulowane przez resort Zbigniewa Ziobry „są analizowane”.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News