BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Abonament RTV wciąż prześladuje wielu Polaków. Część z nas przez abonament RTV musi borykać się z zajęciem komorniczym swoich pieniędzy. Za niepłacenie daniny grozi kara, ale część Polaków może uniknąć tego obowiązku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób kształtuje się problem ściągalności abonamentu

  • Jakie są stawki abonamentowe

  • Kto jest zwolniony z uiszczania opłaty

Abonament RTV solą w oku

Problem abonamentu RTV ciągnie się od kilku lat. Jacek Sasin, którego resort jest odpowiedzialny za ściągalność abonamentu, uważa że horrendalne sumy do zapłacenia z tytułu abonamentu RTV to "smutna spuścizna rządów Donalda Tuska", ponieważ ten nie egzekwował prawa wobec obywateli.

Abonament RTV przez bardzo długi czas stanowił tzw. martwy przepis, ale obecnie uderza w te osoby, które kilkanaście lat temu zarejestrowały odbiornik, ale zapomniały go wyrejestrować. W efekcie tacy obywatele muszą borykać się z kontrolerami pukającymi do ich drzwi.

Za ściągalność abonamentu RTV odpowiedzialna jest Poczta Polska. Dziennikarze portalu spidersweb.pl podkreślają, że kontrole zazwyczaj polegają na przejrzeniu archiwów i wystosowaniu odpowiedniego pisma do tej osoby, która odbiornika nie wyrejestrowała.

Z kolei portal warszawa.naszemiasto.pl informuje, że kontrole związane z abonamentem RTV obejmują aktualnie osoby, które kupiły telewizor, ale go nie zarejestrowały. Mandat może być bardzo dotkliwy, a zwłaszcza, że w tym roku poszybował w górę.

Płacenia abonamentu RTV można uniknąć

Od 2021 r. obowiązują nowe stawki związane z abonamentem RTV. Aktualnie musimy zapłacić 7,50 zł miesięcznie lub 90 zł za rok za odbiornik radiowy. Z kolei za odbiornik telewizyjny lub radiowy i telewizyjny zapłacimy 24,50 zł miesięcznie lub 294 zł za rok.

Wraz ze stawkami abonamentowymi, w górę poszybowały także mandaty za unikanie daniny. Obecnie kontrolerzy mogą wlepić nam nawet 735 zł mandatu. Warto wiedzieć, że kontrolerzy raczej zapukają do tych, u których odnotowali posiadanie odbiornika.

Jeśli takiego nie zarejestrowaliśmy, a kontrolerzy i tak do nas przyjdą, nie mamy obowiązku wpuszczać ich do mieszkania. Nie musimy tego robić nawet wówczas, gdy taki odbiornik posiadamy. Jednak także kontrolerzy mogą do nas przychodzić do skutku.

Szereg osób zwolnionych z kontroli

Z płacenia abonamentu RTV jest zwolnionych szereg osób. Są to seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, osoby posiadające I grupę inwalidzką, kombatanci będący inwalidami wojennymi oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Z danych wynika, że 31 proc. gospodarstw domowych w Polsce uiszcza opłatę za abonament RTV. Temat jego ściągalności wciąż budzi ogromne kontrowersje, a na jaw wypłynął po tym, jak okazało się, że ofiarami padają seniorzy z najniższymi emeryturami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na adres redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >