BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Biznes Info

Abonament RTV mało kto płaci. Ale kontrolerzy i tak wystawiają mandaty, jeden to 735 zł

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Tylko jedna trzecia polskich gospodarstw domowych płaci abonament radiowo-telewizyjny. Opłaty nie należy lekceważyć, gdyż w każdej chwili możemy otrzymać wezwanie do jej uregulowania. Kara może być naprawdę surowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto musi płacić abonament

  • Ile wynosi kara za jego niepłacenie

  • Który znany polityk przekonał się ostatnio, że nie warto lekceważyć opłaty

Surowe kary za brak abonamentu

Gdyby przeprowadzić sondaż dotyczący najbardziej lekceważonych przez Polaków opłat, z pewnością w czołówce znalazłby się abonament.

Teoretycznie muszą go płacić wszyscy, którzy widnieją jako abonenci w rejestrach pocztowych, czyli posiadają zarejestrowany telewizor lub radioodbiornik. W praktyce jak wynika z danych przytoczonych przez hdtvpolska.com czyni to jedynie jedna trzecia polskich gospodarstw domowych. 

Dlaczego Polacy nie płacą abonamentu? Powody tego stanu rzeczy mogą być różne. Wielu wskazuje tu na fakt, że nie chce w ten sposób dotować mediów publicznych z których przekazem się nie zgadzają. Nie bez znaczenia jest również fakt, że poszczególni politycy mrugali swego czasu do rodaków okiem sugerując, że rozumieją to iż  ci nie regulują tej płatności.

Warto tu przypomnieć, że mieliśmy w przeszłości wiele ekip, które obiecywały likwidację abonamentu. Jak widać na zapowiedziach się skończyło, abonament nie tylko jest, ale jego wysokość jest też coraz bardziej uciążliwa dla kieszeni Kowalskiego. 

Przypomnijmy, że od tego roku za używanie odbiornika radiofonicznego trzeba płacić miesięcznie 7,50 zł, o 50 groszy więcej niż w 2020 roku. Z kolei za używanie odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego i telewizyjnego w tym roku płaci się 24,50 zł, o niemal 2 zł więcej niż w ubiegłym roku. Tym samym w skali roku jest to niespełna 300 zł, o ponad 20 zł więcej niż przed rokiem. 

W przypadku braku płatności należy liczyć się z bardzo surową karą. Portal Bankier.pl przypomina, że jest to wysokość 30-krotności miesięcznej opłaty za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego (jak wspomniano jest to 24,50 zł), czyli 735 zł. 

Przedawnienie w przypadku opłaty abonamentowej jak przypomina hdtvpolska.com. następuje po 5 latach, co w praktyce oznacza, że należy liczyć się z koniecznością spłacenia długu od 2016 roku. 

Poczta Polska egzekwuje kary


Kto egzekwuje kary w tym zakresie? Jest to Poczta Polska, która wysyła wyzwania odnośnie braku płatności. Abonent ma 7 dni na uregulowanie należności,a jeśli tego nie zrobi, wówczas sprawa zostaje przekazana do Urzędu Skarbowego i należy liczyć się z  wejściem komornika na nasz rachunek bankowy.

O takich konsekwencjach niepłacenia abonamentu przekonał się niedawno senator i były prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.  Polityk od kilku lat nie płacił abonamentu, gdyż jak tłumaczył nie chciał łożyć na TVP, którą uważa za narzędzie “nachalnej propagandy”. 

Komornik zajął senatorowi konto, a jego zadłużenie wyniosło ok. 1300 zł. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

ZUS i policja ostrzegają seniorów

ZUS i Policja ostrzegają seniorów przed oszustami. I mają dla nich propozycję

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >