Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 60 mld dolarów dla Ukrainy. Zaskakująca odpowiedź Kijowa
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.10.2023 20:43

60 mld dolarów dla Ukrainy. Zaskakująca odpowiedź Kijowa

Joe Biden USA
OLIVIER DOULIERY/AFP/East News

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainie. Niestety, końca tej wojny wciąż nie widać – trwa już ponad 600 dni. Jest to najkrwawszy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. Pochłonął mnóstwo ofiar, spowodował niewyobrażalne straty materialne i odcisnął piętno na sytuacji gospodarczej wielu państw. Ukrainie, na różne sposoby, pomagają przedstawiciele krajów z całego świata. W tym gronie nie mogło zabraknąć prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który złożył ważną zapowiedź.

Tragiczne statystyki. Ile kosztuje Ukrainę każdy dzień wojny?

W połowie sierpnia dziennik “New York Times” informował, że liczba zabitych ukraińskich żołnierzy wynosiła wtedy 70 tys., a liczba rannych między 100 a 120 tys. Natomiast straty po stronie rosyjskiej sięgały 300 tys. – 120 tys. zabitych i 170-180 tys. rannych (szacunki przedstawicieli władz USA). Do tego dodać trzeba ofiary wśród ludności cywilnej – z początkiem sierpnia Prokurator Generalny Ukrainy przekazał, że rosyjscy okupanci zabili co najmniej 10 749 cywilów. Straty w ludziach bolą najbardziej, ale poza tym niszczone są przecież całe miasta, których odbudowa będzie w przyszłości kosztować ogromne pieniądze.

Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dol.; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie ok. 3 proc. – stwierdził na początku września ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

W tym samym czasie agencja Ukrinform przekazała, powołując się na słowa polityka, że od początku wojny Ukraina otrzymała od swoich zachodnich partnerów prawie 100 mld dolarów, w tym ok. 60 proc. tej kwoty pochodzi od Stanów Zjednoczonych.

Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem ZUS: pieniądze czekają, a nikt się nie zgłasza. “Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek”

Joe Biden chce pomóc Ukrainie

Właśnie w kwestii dalszej pomocy finansowej wypowiedział się prezydent Joe Biden. Serwis money.pl informuje, że chce się on zwrócić do Kongresu o dodatkowe 60 mld dol. dla Ukrainy. Pojawiają się jednak głosy, że kongresmeni wykazują opór wobec dalszemu finansowaniu Ukrainy w wojnie z Rosją.

Kwota podana przez Amerykanów to jednocześnie dużo i mało. Wojna zawsze jest bardzo kosztowna – ocenił Mychajło Podolak, szef administracji prezydenta Ukrainy i dodał, że jego kraj “przeanalizuje” tę kwotę już po odpowiednich uchwałach i decyzjach parlamentu.

Rosja wydaje na wojnę ogromne pieniądze

W połowie września ukraińskie wydanie magazynu "Forbes" poinformowało, że Rosja wydała na wojnę już ok. 167,3 mld dolarów amerykańskich. Samo prowadzenie działań zbrojnych (zaopatrzenie armii, pociski rakietowe i amunicja artyleryjska) to koszt w wys. ok. 51,3 mld dolarów.