Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Żądają rezygnacji z 500 plus na każde dziecko. Przez fatalną sytuację gospodarczą
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.09.2020 02:00

Żądają rezygnacji z 500 plus na każde dziecko. Przez fatalną sytuację gospodarczą

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.11.2019. n/z Dziecko trzyma banknot 500 zl.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

500 plus solą w oku polskiej gospodarki

500 plus, Dobry start, a także 13. i 14. emerytura to flagowe programy socjalne rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący, mimo fatalnej sytuacji gospodarczej w kraju wywołanej pandemią koronawirusa i przypieczętowanej wielkim lockdownem, nie chcą zrezygnować z przyznawania świadczeń socjalnych.

Zdaniem ekspertów założenia budżetowe rządu są zbyt optymistyczne, a jedynym rozwiązaniem odciążającym polską gospodarkę byłoby odejście od wszelkich świadczeń socjalnych. Z podobnym apelem wyszedł Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który apeluje o stworzenie przez rząd bufora w finansach publicznych na wypadek rozwoju epidemii. Jak więc prezentuje się budżet Polski na 2021 r.?

500 plus kosztuje państwo ok. 40 mld zł rocznie wraz z obsługą programu. Inne świadczenia zamykają się w ok. 20 mld zł. ZPP przeanalizowało założenia budżetowe Polski na 2021 r. - Prognozowane na rok 2021 dochody budżetu państwa są wyższe od prognozowanych dochodów na rok 2020 o 5 mld zł (398 mld zł) i wyższe tylko o 3 mld zł od uzyskanych dochodów w 2019 r. (400 mld zł), napisano w liście do rządu. Co więcej, według analizy ZPP, koszt programów socjalnych będzie ciągle wzrastał, a do całości należy doliczyć kolejne świadczenia, np.: przyznawaną od przyszłego roku 14. emeryturę. Jakie rady przygotował ZPP dla rządu?

500 plus zostanie zlikwidowane?

500 plus, a także 13. i 14 emerytura oraz Dobry start powinny zostać zlikwidowane. - Odtworzenie wpływów podatkowych na poziomie z 2019 roku zależeć będzie od szeregu czynników, w tym również tych niekoniecznie zależnych od polityki gospodarczej polskiego rządu (nie możemy całkowicie wykluczyć choćby scenariusza ewentualnego zamknięcia gospodarek ważnych partnerów handlowych), istnieje zatem spore ryzyko, że przyjęte w projekcie założenia nie zostaną wykonane. Prawdziwie kłopotliwe staną się wówczas wysokie wydatki na świadczenia socjalne, napisało ZPP. Czy to wszystkie rady przygotowane dla rządu?

500 plus i inne świadczenia socjalne kosztują państwo kilkadziesiąt miliardów zł rocznie. Rezygnacja z nich pozwoliłaby obniżyć deficyt o ponad połowę. - Wszystkie te świadczenia łącznie wiążą się z wydatkiem ok. 44 mld zł. Rezygnacja z nich umożliwiłaby zatem – przyjmując ujęte w projekcie budżetu założenia po stronie dochodowej - zmniejszenie deficytu na rok 2021 o ponad połowę i przywrócenie go do względnie bezpiecznego poziomu ok. 2 proc. PKB.

Alternatywnie, dałaby komfort posiadania pewnego rodzaju zapasu na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych środków w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej, zauważa ZPP. Czy to oznacza, że Polacy mogą obawiać się obniżenia świadczeń socjalnych?