BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

East News, Arkadiusz Ziolek

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynikają zmiany w programie 300 plus

  • Kto może mieć utrudniony dostęp do świadczenia po ich wprowadzeniu

  • Czemu rząd zdecydował się na taki krok

300 plus już nie do ręki

"Plusy" w programach socjalnych przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość nie są przypadkowe, a nawiązują do hasła wyborczego "Zbudujmy Polskę Plus". W tym podobnym tonie utrzymane były nawet spoty wyborcze Andrzeja Dudy, które mocno nacechowane były owym plusem. Dzięki temu mamy m.in.: 500 plus i 300 plus.

Ten drugi program przejdzie mały lifting. Jak informuje portal bankier.pl, 300 plus zostanie zmodyfikowane pod względem składania wniosków. Dotychczas można było składać je przez internet oraz osobiście w placówce pomocy społecznej.

Zmiany spowodują, że wnioski będzie można składać tylko i wyłącznie drogą internetową, a ich obsługą zajmie się ZUS. Pierwsza zmiana jest efektem pandemii koronawirusa i ma jak najmocniej ograniczyć osobisty kontakt w urzędach, a druga wykorzystać rozległe systemy informatyczne oraz zasoby ludzkie, które posiada ZUS.

Na razie nie jest wiadome, w jaki sposób zostałby rozwiązany problem osób, które mogłyby zostać wykluczone poprzez zmiany w programie 300 plus. Chodzi o te grupy, które nie posiadają dostępu do internetu lub technologia jest dla nich za trudna. Wszak dziećmi zajmują się nie tylko rodzice, a często zdarza się, że pieczę sprawują dziadkowie.

Swego czasu padła propozycja, że ZUS mógłby w placówce udostępnić kilka komputerów i tym samym umożliwił złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Niestety, ale nie jest wiadome w jakim stopniu operacja jest możliwa do zrealizowania pod kątem logistycznym.

300 plus tylko online

Ostatnia zmiana dotyczy sposobu wypłacania świadczenia - podkreśla bankier.pl. Dotychczas pieniądze można było w gotówce do ręki, np.: za pomocą przekazu pocztowego lub na konto. Od teraz pieniądze będą przelewane tylko na wskazany we wniosku numer konta bankowego. Oznacza to, że jeśli nie podamy 26 cyfr numeru naszego konta, pieniędzy po prostu nie dostaniemy.

W tym przypadku również resort nie informuje o tym, jak planuje rozwiązać problem osób, które takiego konta bankowego nie posiadają. Choć ciężko sobie to wyobrazić, poziom ubóstwa w Polsce wciąż jest na wysokim poziomie, a to właśnie takim rodzinom ma pomóc 300 plus - zapewnić równe szanse w dostępie do podręczników, przyborów szkolnych oraz edukacji.

Rządzący zmiany uzasadniają oszczędnością pieniędzy. Z wyliczeń wynika, że obecnie obsługa jednego wniosku kosztuje ok. 10 zł. Po wejściu zmian w życie rząd zaoszczędziłby ok. 488 mln zł w ciągu 10 lat.

300 plus wypłacane jest w ramach programu "Dobry Start". Pieniądze przysługują na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia, natomiast na dziecko niepełnosprawne do 24. roku życia. Beneficjentami świadczenia nie mogą być dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola oraz studenci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >