BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynikają zmiany w programie 300 plus

  • Kto może mieć utrudniony dostęp do świadczenia po ich wprowadzeniu

  • Czemu rząd zdecydował się na taki krok

300 plus już nie do ręki

"Plusy" w programach socjalnych przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość nie są przypadkowe, a nawiązują do hasła wyborczego "Zbudujmy Polskę Plus". W tym podobnym tonie utrzymane były nawet spoty wyborcze Andrzeja Dudy, które mocno nacechowane były owym plusem. Dzięki temu mamy m.in.: 500 plus i 300 plus.

Ten drugi program przejdzie mały lifting. Jak informuje portal bankier.pl, 300 plus zostanie zmodyfikowane pod względem składania wniosków. Dotychczas można było składać je przez internet oraz osobiście w placówce pomocy społecznej.

Zmiany spowodują, że wnioski będzie można składać tylko i wyłącznie drogą internetową, a ich obsługą zajmie się ZUS. Pierwsza zmiana jest efektem pandemii koronawirusa i ma jak najmocniej ograniczyć osobisty kontakt w urzędach, a druga wykorzystać rozległe systemy informatyczne oraz zasoby ludzkie, które posiada ZUS .

Na razie nie jest wiadome, w jaki sposób zostałby rozwiązany problem osób, które mogłyby zostać wykluczone poprzez zmiany w programie 300 plus. Chodzi o te grupy, które nie posiadają dostępu do internetu lub technologia jest dla nich za trudna. Wszak dziećmi zajmują się nie tylko rodzice, a często zdarza się, że pieczę sprawują dziadkowie.

Swego czasu padła propozycja, że ZUS mógłby w placówce udostępnić kilka komputerów i tym samym umożliwił złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Niestety, ale nie jest wiadome w jakim stopniu operacja jest możliwa do zrealizowania pod kątem logistycznym.

300 plus tylko online

Ostatnia zmiana dotyczy sposobu wypłacania świadczenia - podkreśla bankier.pl. Dotychczas pieniądze można było w gotówce do ręki, np.: za pomocą przekazu pocztowego lub na konto. Od teraz pieniądze będą przelewane tylko na wskazany we wniosku numer konta bankowego. Oznacza to, że jeśli nie podamy 26 cyfr numeru naszego konta, pieniędzy po prostu nie dostaniemy.

W tym przypadku również resort nie informuje o tym, jak planuje rozwiązać problem osób, które takiego konta bankowego nie posiadają. Choć ciężko sobie to wyobrazić, poziom ubóstwa w Polsce wciąż jest na wysokim poziomie, a to właśnie takim rodzinom ma pomóc 300 plus - zapewnić równe szanse w dostępie do podręczników, przyborów szkolnych oraz edukacji.

Rządzący zmiany uzasadniają oszczędnością pieniędzy. Z wyliczeń wynika, że obecnie obsługa jednego wniosku kosztuje ok. 10 zł. Po wejściu zmian w życie rząd zaoszczędziłby ok. 488 mln zł w ciągu 10 lat.

300 plus wypłacane jest w ramach programu "Dobry Start". Pieniądze przysługują na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia, natomiast na dziecko niepełnosprawne do 24. roku życia. Beneficjentami świadczenia nie mogą być dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola oraz studenci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]