Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 213 zł podwyżki dla tysięcy pracowników. Zmiana już od września
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.09.2023 13:01

213 zł podwyżki dla tysięcy pracowników. Zmiana już od września

pieniądze
Domena publiczna

Tysiące pracowników dostanie miesięcznie ponad 200 zł więcej. Chodzi o osoby młode, które uczą się zawodu. W kolejnych kwartałach również mogą spodziewać się podwyżek.

Obecne stawki dla pracowników młodocianych

Dotychczas pracownik młodociany mógł zarobić określony procent od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. 

  • w pierwszym roku nauki - min. 5 proc.
  • w drugim min. 6 proc.
  • w trzecim - min. 7 proc.

Zgodnie z komunikatem prezesa GUS z dnia 11 maja 2023 roku, minimalne stawki, w zależności od roku nauki, wynosiły 356,21 zł; 427,46 zł; 498,70 zł. 

Skandaliczne ceny wyprawki szkolnej. Wstrząśnięci rodzice szukają ratunku w internecie

Podwyżka pensji należnej podczas nauki zawodu

Od września 2023 roku młodociani pracownicy będą mogli zarobić więcej. Od roku szkolnego 2023/2024 pensje młodocianych pracowników będą stanowić następujący procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

  • w pierwszym roku nauki - 8 proc.
  • w drugim 9
  • w trzecim 10 proc. 

I tak pracownik na pierwszym roku nauki  będzie mógł zarobić nie mniej niż ok. 569, 94 zł, na drugim roku 641,18 zł, a na trzecim 712,43 zł. Oznacza to, że zarobią oni ponad 200 zł więcej. Co więcej od grudnia, wraz ze spodziewanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia wyliczanego przez GUS, pracownicy młodociani mogą się spodziewać kolejnych podwyżek.

Wzrost wynagrodzeń obejmie także osoby, które już obywają naukę. “Wprowadza się także przepis przejściowy o stosowaniu od dnia 1 września 2023 r. podwyższonych stawek wynagrodzenia także do młodocianych pracowników zatrudnionych przed dniem 1 września 2023 r. w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu oraz w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy"- czytamy w uzasadnienia projektu.

Szkolnictwo zawodowe

Zmianę tę wprowadzono, aby zachęcić młodych do nauki zawodów. Jak wynika z badania Barometr zawodów, najwięcej pracowników brakuje w branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej oraz TSL (transport, spedycja, logistyka)

Tagi: Edukacja