BiznesINFO.pl
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Czy sprawowanie tej funkcji się opłaca?

11 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Podczas gdy sołtysi w całej Polsce świętują, my sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć sołtys.

W Polsce znajduje się 40 821 sołectw (dane za 2020 r.), podaje Portal Samorządowy za GUS. Oznacza to, że ponad 40 tys. przedstawicieli władzy samorządowej obchodzi dzisiaj swoje święto. Wśród prawie 41 tys. sołectw, 14 tys. z nich reprezentowane są przez kobiety.

Z okazji Dnia Sołtysa życzenia przedstawicielom sołectw złożył dzisiaj prezydent Andrzej Duda:

"Z okazji Dnia Sołtysa serdecznie pozdrawiam wszystkie Panie i Panów Sołtysów w całej Polsce. Tworzą Państwo wielką społeczność ponad czterdziestu tysięcy osób zaangażowanych w sprawy swoich lokalnych wspólnot. Niektórzy z Państwa pełnią swoją funkcję od wielu lat, często z wielkim poświęceniem. Są Państwo liderami, służą radą, inicjują liczne i różnorodne przedsięwzięcia, od wydarzeń kulturalnych i zwykłych sąsiedzkich spotkań, poprzez dbanie o wspólną przestrzeń, aż po akcje charytatywne." - czytamy na oficjalnej stronie prezydenta.

Ile zarabia sołtys? Zależy od gminy

Stanowisko sołtysa jest funkcją społeczną, co oznacza, że nikomu nie przysługuje z góry zarządzone wynagrodzenie. Sołtys może jednak liczyć na diety, które leżą w gestii rady gminy, która podejmuje decyzję o ich wysokości dla każdego sołtysa osobno. Zarobki sołtysa są więc mocno uzależnione od stanu finansów gminy, w której piastuje urząd.

Jak wskazuje portal zadluzenia.com, to dieta przyznawana z gminy, to nie jedyna forma dochodu sołtysa. Do wynagrodzenia przedstawiciela sołectwa wlicza się dodatkowo prowizja od odprowadzonego w imieniu mieszkańców podatku. Jak więc łatwo się domyślić, w bardziej ludnych wsiach sołtys dostanie więcej pieniędzy.

Średnio za swoją pracę sołtys dostaje więc kilkaset złotych miesięcznie. Najczęściej są to kwoty pomiędzy 200 a 300 zł. Sporadycznie możemy mówić o kwotach powyżej 500 zł.

Fundusz sołecki działa w 1500 gminach

Od 2010 r. ok. 70 proc. gmin (1500 gmin) ma utworzony specjalny fundusz sołecki, który jest formą budżetu partycypacyjnego i środki w nim gromadzone służą sołtysowi do inwestycji we wsi, którą zarządza.

W 2022 r. planowany budżet funduszu sołeckiego to 730 mln zł - podaje Portal Samorządowy.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >