Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zwolnienia elektroniczne – jakie mają zalety, a jakie wady?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:36

Zwolnienia elektroniczne – jakie mają zalety, a jakie wady?

Zwolnienia elektroniczne – jakie mają zalety, a jakie wady?
Pixabay.com

Czym są zwolnienia elektroniczne?

Zwolnienia elektroniczne, czyli tzw. e-zwolnienia, to po prostu zwolnienia lekarskie, które są wystawiane w wersji elektronicznej. Dokumenty te wystawiane są przez uprawnionych lekarzy i określają czasową niezdolność pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych. Ze zwolnień lekarskich mogą korzystać osoby, które odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, jeśli:

  • podlegają ubezpieczeniu obowiązkowemu, a ubezpieczenie chorobowe trwa nieprzerwanie od 30 dni,

  • podlegają ubezpieczeniu dobrowolnemu, a ubezpieczenie chorobowe trwa nieprzerwanie od 90 dni.

Warto dodać, że od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia elektroniczne skutecznie zastąpiły tradycyjne zwolnienia w formie papierowej. E-zwolnienia zdecydowanie górują nad zwolnieniami wystawianymi na papierze i ułatwiły życie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Zwolnienia elektroniczne a zwolnienia w formie papierowej

1 stycznia 2016 roku pojawiła się możliwość wystawiania zwolnienia elektronicznego, co zaowocowało tym, że od tego dnia lekarze mogli wystawiać zarówno zwolnienia w formie papierowej na druku ZUS ZLA, jak i zaświadczenia elektroniczne e-ZLA. Jednak tego samego dnia rozpoczął się tzw. okres przejściowy, który zakończył się 30 listopada 2018 roku. Innymi słowy, od 1 grudnia 2018 roku uprawnieni lekarze mogą wystawiać jedynie zwolnienia elektroniczne, które w pełni zastępują zaświadczenia wystawiane w formie papierowej.

Zwolnienia elektroniczne – najważniejsze zalety

Zwolnienia elektroniczne wprowadziły szereg udogodnień. Od 1 grudnia 2018 roku chory nie musi już osobiście dostarczać zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. Wcześniej obowiązek ten należało spełnić w ciągu 7 dni od wystawienia zaświadczenia. Innymi słowy, pracownik musiał dostarczać swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie bez względu na to, czy jego stan zdrowia uległ poprawie, czy wręcz przeciwnie. Zwolnienia elektroniczne sprawiły, że obowiązek dostarczenia zaświadczenia stwierdzającego niezdolność do pracy spoczywa teraz na lekarzu.

Zaletą zwolnień elektronicznych jest przede wszystkim wygoda. Dokument w formie elektronicznej można wystawić w ciągu minuty i przesłać za pośrednictwem Internetu w jeszcze krótszym czasie. To oznacza, że pracodawca poprzez Platformę Usług Elektronicznych niemal natychmiast może uzyskać dostęp do zwolnienia elektronicznego. Wgląd do dokumentu uzyskuje również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki automatyzacji wystawianie, przesyłanie i wgląd do zwolnień stał się jeszcze łatwiejszy.

Wystawianie zwolnień elektronicznych pozwoliło również znacznie ograniczyć nadużywanie zwolnień lekarskich. Wcześniej chory pracownik miał obowiązek dostarczyć L4 w wersji papierowej do pracodawcy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych pozwala na większą kontrolę osób będących na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienia elektroniczne mają również swoje minusy

Oczywiście automatyzacja systemu wystawiania i przesyłania zwolnień elektronicznych nie jest pozbawiona wad. Wprowadzenie tego systemu oznacza, że lekarze mają teraz dodatkowe obowiązki, które muszą wykonywać za pracowników. Warto zauważyć, że obsługa systemu nie przebiega tak sprawnie, jak zakładano na początku.

Przede wszystkim nie wszystkie gabinety lekarskie są w pełni zinformatyzowane. Co więcej, niektórzy lekarze, zwłaszcza w starszym wieku, mogą mieć trudności z obsługą komputera, programów i Internetu, a co za tym idzie – z wystawianiem i przesyłaniem zwolnień elektronicznych.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że współczesna technologia bywa zawodna. Dawniej wystarczyła jedynie kartka papieru i długopis, aby wystawić L4. Dziś wystawiane są jedynie zwolnienia elektroniczne i w tym celu potrzebny jest dostęp do komputera i sieci. W przypadku wystąpienia usterek technicznych wystawienie zaświadczenia w formie elektronicznej może okazać się niemożliwe.

Tagi: