BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS ze specjalnym ogłoszeniem na Dzień Ojca. Ma dla nich prezent
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:23

ZUS ze specjalnym ogłoszeniem na Dzień Ojca. Ma dla nich prezent

Biznes Info
Biznes Info

Z okazji Dnia Ojca ZUS przypomina o tym, że ojcowie także mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego. W tym roku dolnośląski ZUS wypłacił 5,5 tys. zasiłków macierzyńskim dla ojców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły dotyczące urlopów dla rodziców

  • Jak prezentują się statystyki

  • Z jakiego urlopu dodatkowo mogą skorzystać ojcowie

ZUS na Dzień Ojca

ZUS przypomina, że tuż po urodzeniu dziecka obojgu rodzicom przysługują 52 tygodnie wolnego od pracy. W przypadku, gdy dzieci urodzi się więcej, okres ten może zostać wydłużony. Przepisy przewidują 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalnego ZUS na Dolnym Śląsku tłumaczy, że wciąż to kobiety częściej korzystają z urlopów macierzyńskich. Dodaje, że liczba ojców na macierzyńskim rośnie z roku na rok.

Do kwietnia zeszłego roku na urlopie macierzyńskim na Dolnym Śląsku znalazło się ponad 5,1 tys. ojców. W samym Wrocławiu było to ponad 2,5 tys. ojców. Z kolei do maja 2021 r. dolnośląski ZUS wypłacił 5,5 tys. świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego - wszystkie trafiły do ojców.

Nie ulega wątpliwości, że wciąż na macierzyńskim przebywa więcej kobiet niż mężczyzn. W okresie od stycznia do kwietnia 2020 r. na urlopie macierzyńskim przebywały 23 tys. kobiet. Obecnie liczba ta wzrosła do ponad 24 tys.

ZUS o modnym "tacierzyńskim"

Jak wskazuje rzeczniczka ZUS, pierwsze 14. tygodni urlopu macierzyńskiego przewidziane jest tylko dla matki, a ojcowie mogą z niego skorzystać w wyjątkowych przypadkach. Z kolei po urlopie macierzyńskim przysługują rodzicom 34. tygodnie urlopu rodzicielskiego. - Urlop może być dzielony ale nie więcej niż na cztery części. To oznacza, że może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. Urlop musi zostać wykorzystany maks. do 6. roku życia dziecka. Warto pamiętać, że ojcowie mają prawo do urlopu ojcowskiego. Ten wynika z przepisów Kodeksu pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]