Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zakończył wysyłkę. Część emerytów dostanie nawet 400 zł
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.03.2024 14:22

ZUS zakończył wysyłkę. Część emerytów dostanie nawet 400 zł

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do emerytów już wyruszyły. Wkrótce seniorzy dostaną informacje na temat podatku PIT. Niektórzy otrzymają nawet 400 zł zwrotu. Dlaczego? Kto może liczyć na ”bonus”?

Ważny miesiąc dla seniorów

Koniec I kwartału to intensywny czas dla seniorów jeśli chodzi o finanse. Najpierw waloryzacja i nowe kwoty emerytur, później nowe limity dorabiania, które ponownie wpłynęły na wysokość świadczenia, a już wkrótce przyjdzie nam się rozliczyć z podatku PIT. Z tego powodu do osób pobierających świadczenia ZUS wysłał już dokumenty: PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Seniorzy znajdą w nichbi informacje o przychodach. Niektórych czeka niespodzianka.
 

Biedronka oszalała w ten weekend. Można dostać nawet 299 zł

Nawet 400 zł zwrotu

Świadczenia wypłacane przez ZUS jako 13. i 14. emerytura, w ubiegłym roku zostały pomniejszone o podatek dochodowy. Jeśli jednak nasz dochód z tyutułu renty i emerytury nie przekroczył 2,5 tys. zł brutto, należy nam się zwrot. Roczne zarobki nie powinny zatem przekroczyć 30 000 zł. Po złożeniu deklaracji PIT, do portfela może wrócić do 400 zł. Na dopełnienie formalności podatnicy mają czas do końca kwietnia.

 

PIT-40A, PIT-11A czy PIT-11?

PIT-40A trafi do emerytów i rencistów pobierających świadczenie przez cały 2023 rok, jeśli rozliczenie wyniesie zero złotych lub nastąpi niedopłata podatku. To również odpowiedni formularz dla osób korzystających ze świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

PIT-11A trafi natomiast do osób, które pobierały takie świadczenia jak zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńcz czy świadczenie rehabilitacyjne. Otrzymamy ten dokument także jeśli zdecydowaliśmy się rozliczać wraz z małżonkiem lub dziećmi.

PIT-11 otrzymują z kolei osoby, które w ubiegłym roku pobrały świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS albo należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, pod warunkiem pozostawania w rozdzielności majątkowej.

Formularz PIT znajdziemy również po zalogowaniu się na Platformę Usług Elektronicznych.

źródło: radio zet
 

Tagi: Emerytura ZUS PIT