Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł. Trzeba spełnić cztery warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.03.2024 12:19

Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł. Trzeba spełnić cztery warunki

rodzice, dziecko, rodzina
Fot. Pixabay/Pexels

Rodzice wciąż czekają na obiecane świadczenie w wysokości 1500 złotych. Już wiemy, kiedy pieniądze trafią na konta. Dla kogo jest ”babciowe”? Sprawdzamy, kto może liczyć na dodatek z ZUS.

1500 zł na dziecko. Dla kogo?

Idea przyświecająca tzw. ”babciowemu” jest bardzo prosta. Ma ono pozwolić matkom wrócić lub podjąć się pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dodatek ma zostać przeznaczony na opiekę nad dzieckiem, rodzice mają jednak w tym względzie pewną dowolność. Najpierw jednak trzeba spełnić warunki:

  • oboje rodziców musi pracować
  • matka dziecka musi podjąć się pracy na umowie o pracę/zlecenie/o dzieło
  • dochody matki muszą być równe płacy minimalnej; obecnie jest to 4242 zł
  • dziecko nie może być starsze niż trzyletnie
Biedronka oszalała w ten weekend. Można dostać nawet 299 zł

Kiedy rodzice dostaną pieniądze?

Na ”babciowe” czeka w budżecie zarezerwowane 1,5 miliarda złotych. Na wypłatę świadczenia rodzice poczekają jednak jeszcze kilka miesięcy. Prawdopodobnie wypłaty zostaną zlecone między lipcem a wrześniem, a zatem w III kwartale 2024 roku. Wcześniej domowy budżet rodziców może wspomóc również tzw. ”becikowe”, ale także ulga podatkowa na dziecko. Przy obecnym poziomie cen każda z tych form wsparcia może okazać się niezwykle pomocna.

Na ten moment mówi się o świadczeniu w wysokości 1500 zł. Możliwe jednak, że faktycznie dodatek będzie wyższy.
 

Dlaczego ”babciowe”?

Chociaż pieniądze ze świadczenia docelowo mają zostać przeznaczone na opiekę nad dzieckiem, to od rodziców zależy forma tej opieki. Dodatkowe 1,5 tys. zł może posłużyć na opłacenie żłobka lub opiekunki, jednak zalecaną formą opieki jest… babcia. Dzięki temu ”babciowe” nie tylko zagwarantuje opiekę nad dzieckiem, ale również pozwoli seniorom dorobić do emerytury. To również najbardziej opłacalna forma, ponieważ nie jest ona objęta podatkiem.

Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, emeryci powinni jednak pamiętać o nowych limitach, które weszły w życie z początkiem marca.

źródło: radio zet