BiznesINFO.pl

BiznesInfo

ZUS właśnie ogłosił. Dodatkowe pieniądze zaczną płynąć na konta Polaków już za parę dni

23 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

W dobie szalejącej inflacji i wszechobecnej drożyzny wielu seniorów zastanawia się, czy otrzymają dodatkowe pieniądze od Państwa przed Świętami Wielkanocnymi. Szczegółowych informacji udzieliła PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. 

Wyliczenia ZUS-u

Od marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. Tegoroczna waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki wynoszącej co najmniej 250 zł brutto. Zakład przypomina, że większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia.

ZUS przedstawia, że osoby, które otrzymywały emeryturę w wysokości na przykład 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł.

Comiesięczne świadczenie w wysokości 2000 zł wzrosło o 296 zł do kwoty 2296 zł. Jest to o 3552 zł więcej w skali roku. Seniorzy pobierający świadczenie w wysokości 3000 zł po waloryzacji dostają 3444 zł (wzrost o 444 zł), co oznacza 5328 zł więcej w kieszeni w skali roku.

Minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły do kwoty 1588,44 zł brutto. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wynosi 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto

Niektórzy otrzymają 13. emeryturę przed świętami

Szefowa ZUS wyjaśniła, że Zakład wypłaca „trzynastki” z kwietniową emeryturą lub rentą. „Gdy termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci je przed tym dniem wolnym. Jeśli na przykład termin płatności emerytury wypada 10 kwietnia, to emeryt otrzyma swoje świadczenie wraz z „trzynastką” jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi" - dodała prof. Uścińska.

Harmonogram wypłat

Prezes ZUS dodała, że pierwsze pieniądze zostaną wypłacone 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin przypada na 25 kwietnia. Pieniądze jeszcze przez Wielkanocą trafią do osób, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia.

Tagi:

ZUSTrzynastkaWaloryzacja emerytur

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]