Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS ostrzega seniorów. Wielu się myliło, chodzi o emerytury
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.04.2024 15:59

ZUS ostrzega seniorów. Wielu się myliło, chodzi o emerytury

zus
Fot. materiały własne

Wielu seniorów z niecierpliwością wyczekuje momentu przejścia na emeryturę. Zdarza się jednak, że po osiągnięciu wieku emerytalnego niektórzy wciąż decydują się na pracę. ZUS przestrzega, że wcześniejsze odejście na odpoczynek ”nie zawsze się opłaca”. Wszystko za sprawą podatków.

ZUS przestrzega. Nie wszystkim opłaca się od razu przejść na emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzegł Polaków w sprawie przejścia na emeryturę od razu po uzyskaniu do tego prawa. Seniorzy, którzy zdecydują się dłużej pracować, mogą liczyć na pewne korzyści. Przypomniano, że od 1 stycznia 2022 roku osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego wciąż pracują, nie płacą podatku dochodowego.

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

ZUS przypomina o uldze w ramach PIT-0

Seniorzy, którzy nie zrezygnowali z aktywności zawodowej i nie dostają emerytury czy renty rodzinnej z ZUS-u, KRUS-u, zakładów emerytalnych służb mundurowych bądź uposażenia sędziego, mogą z korzystać ze specjalnej ulgi. Chodzi o PIT-0, który obowiązuje bez względu na to, czy zainteresowani mają ustalone prawo de emerytury lub renty rodzinnej.

Z PIT-0 mogą skorzystać więc kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia. Należy jednak pamiętać, że suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. 

ZOBACZ TAKŻE: Zniknie kultowy zakład pracy z lat 50. Ruszają masowe zwolnienia

PIT-0. Jak uzyskać ulgę?

Uprawnionymi do skorzystania z ulgi są ci seniorzy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej (opodatkowanej według skali, stawką liniową, oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Zwolnienie z podatku obowiązuje także w przypadku dochodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Co zrobić, aby uzyskać ulgę PIT-0? Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Gdy senior zacznie pobierać emeryturę, automatycznie przestanie mu przysługiwać ulga. Należy wówczas poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę, którzy przestanie stosować ulgę najpóźniej do następnego miesiąca.

Źródło: Radio ZET, ZUS.