Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Majówka 2024. Pracodawca może dopłacić do wyjazdu. Co trzeba zrobić?
Michał Górecki
Michał Górecki 21.04.2024 16:56

Majówka 2024. Pracodawca może dopłacić do wyjazdu. Co trzeba zrobić?

Majówka 2024
Fot. An Min - PxHere/Iberion, archiwum

Majówka 2024. Zatrudnieni na umowie o pracę mogą liczyć na specjalny dodatek do wynagrodzenia przeznaczony na wypoczynek w okresie majówki. Choć w ustawie nie padają konkretne kwoty, eksperci szacują, że niektórzy pracownicy mogą liczyć na nawet 3 tys. zł. Co trzeba zrobić, aby pracodawca dopłacił Ci do majówki?

Pracodawca może dopłacić Ci do majówki

Możliwość finansowania pracownikowi okresu wypoczynkowego (np. majówki) wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. To specjalny budżet obowiązkowo prowadzony w zakładach pracy sfery budżetowej (tzw. budżetówka) - czyli wszystkich podmiotach publicznych (ZUS, sądy, policja itp.). Niemniej, z ustawy wynika, że obowiązek tworzenia funduszu spoczywa też na pracodawcach zatrudniających powyżej 50 osób. W przypadku mniejszych firm wszystko zależy od związków zawodowych (np. w firmach zatrudniających do 50 osób związkowcy mogą wnieść o utworzenie takiego funduszu). 

Jeśli więc w firmie istnieje fundusz świadczeń socjalnych, warto sięgnąć po rozwiązania, które oferuje. Jak to zrobić i ile można otrzymać od pracodawcy na majówkę?

Posłowie PiS chcą ekologicznego przymusu. Samorządy protestują. "Absurdalne"

Nawet 3 tys. zł. na majówkę. Co trzeba zrobić?

By otrzymać te pieniądze, pracownik musi złożyć wniosek i oświadczenie o swojej sytuacji majątkowej (ew. rodzinnej). Na podstawie tych informacji pracodawca wyliczy wysokość dodatku do wypoczynku.

Serwis O2, powołując się na ekspertów, relacjonujących praktykę rynkową i budżetową, podaje, że przeciętnie taka kwota sięga 2417,14 zł, a maksymalnie - 3222,86 zł. (taka kwota najpewniej najszybciej trafi do pracowników wykonujących swoje obowiązki w utrudnionych warunkach). Co istotne, w tym kontekście serwis zwraca uwagę, że pracodawca nie ma prawa weryfikować, na co realnie trafiają przyznane pieniądze. Pracownik nie musi swoich wydatków z tego tytułu w żaden sposób fakturować.