BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dokumenty ZUS.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Dane dotyczące adresu naszego zamieszkania, którymi dysponuje ZUS jak i nasz pracodawca, często są niezgodne ze stanem faktycznym. Problem może pojawić się w przypadku, gdy np. na wakacjach nabawimy się kontuzji. Ewentualna kontrola z ZUS może pozbawić nas prawa do otrzymywania wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.

ZUS przypomina, że każdy kto uda się na zwolnienie lekarskie, powinien wskazać zakładowi miejsce, w którym na zwolnieniu będzie przebywał. Bardzo często mamy do czynienia z procederem, w którym adres zamieszkania nie jest zgodny z faktycznym. Dzieje się tak np. gdy w urzędzie widnieje nasz stały adres zameldowania, a pracujemy i wynajmujemy mieszkanie w innym mieście.

Niepoinformowanie lekarza wystawiającego nam e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie o miejscu, w którym na zwolnieniu zamierzamy przebywać, może być opłakane w skutkach w przypadku ewentualnej kontroli ZUS.

Nanushki

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

CZYTAJ DALEJ

ZUS ostrzega: masz 3 dni na zmianę

Jeżeli zagapiliśmy się podczas wystawiania nam e-ZLA i nie podaliśmy adresu, pod którym będziemy podczas kuracji i zaciągnięte zostały nieaktualne dane z systemu, to kontrola może pozbawić nas zwolnienia.

Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka dolnośląskiego ZUS przestrzega, że pracodawcy coraz częściej proszą ZUS o skontrolowanie pracowników: - Pracodawcy stracili cierpliwość do pracowników nadużywających zwolnień lekarskich, dlatego wnioskują odo nas o sprawdzenie - mówi Iwona Kowalska-Matis. – Niekiedy dostajemy zdjęcia,  filmy, nagrania lub dokumenty świadczące o tym, że „chory” w trakcie e-ZLA np. pracuje w innej  firmie albo wyjechał na zagraniczne wakacje -.

Rzecznik dodaje także, że nie wszystko stracone, bo na zmianę danych od wystawienia e-ZLA mamy jeszcze 3 dni: - Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym  adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

Praca

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

Czytaj więcej >
ZUS ostrzega

Praca

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Praca

Związkowcy piszą list do niemieckiego ministra, bo polski rząd nie reaguje od dawna

Czytaj więcej >
Sukcesja rodzinna w firmach

Praca

Firmy rodzinne w dobie koronawirusa. Jak podchodzimy do sukcesji?

Czytaj więcej >