BiznesINFO.pl
ZUS

Biznes Info

ZUS ogłosił ile cofnął zwolnień chorobowych. Skala oszustw przeraża

4 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS wziął się na poważnie za nieuzasadnione zwolnienia lekarskie. Zakład podał dane, z których wynika, że nawet co trzecie zwolnienie wystawione zostało bez odpowiedniej przyczyny. Taki obrót spraw skłoni ZUS do wzmożonych kontroli zwolnień.

Jak się okazuje, żeby stracić prawo do zwolnienia nie musi nawiedzić nas nawet kontrola z ZUS. Wielu Polaków, którzy otrzymali L4 publikuje np. zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, co jest już wystarczającym dowodem dla ZUS, że zwolnienie nie jest wykorzystywane w odpowiedni sposób.

Dotyczy do oczywiście zwolnień tzw. "nie chodzących", które nie uprawnia nas do zmiany miejsca pobytu wskazanej na zwolnieniu.

biznesinfo-1

Premier ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Wszystko z powodu szczytu ONZ

CZYTAJ DALEJ

ZUS bierze się za niewłaściwe zwolnienia L4

ZUS śledzący profile społecznościowe osób przebywających na zwolnieniach często uzyskuje więcej informacji, niż podczas kontroli w mieszkaniach. Wyjazdy na wakacje nie są jednak jedynym sposobem niewłaściwego wykorzystywania zwolnień.

Wiele osób podczas trwającego L4 poszukuje również czynnie pracy lub przeznacza czas na remont mieszkania. W takich przypadkach podczas kontroli ZUS w naszym domu trudno będzie wytłumaczyć urzędnikom, że jesteśmy rzeczywiście chorzy.

Jeszcze innym problemem jest niewłaściwe miejsce pobytu na naszym zwolnieniu. Dzieje się tak, gdy miejsce zamieszkania wpisane w naszej umowie o pracę lub dokumentach ZUS nie jest zgodne z faktycznym. Często bywa, że miejsce stałego meldunku nie pokrywa się z adresem, pod którym mieszkamy. Jeżeli nie wskażemy lekarzowi odpowiedniego miejsca, a ZUS wybierze się na kontrole nasze zwolnienie będzie uznane za nieuzasadnione, nawet jeśli naprawdę jesteśmy chorzy.

Jaki majątek ma kardynał Dziwisz?

Majątek kardynała Stanisława Dziwisza. Coraz więcej tajemnic wokół duchownego

CZYTAJ DALEJ

ZUS nie zapuka do sąsiadów

Pewnym uspokojeniem dla Polaków na pewno będzie wiadomość od ZUS, który poinformował, że nie będzie robił wywiadu środowiskowego wśród naszych sąsiadów.

Zakład nie będzie także występował o bilingi do sieci telefonicznych, z których korzystamy.

ZUS cofnął zwolnienia na kwotę 2 mln zł

Z danych opublikowanych dzisiaj przez portal wprost.pl wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2021 r. ZUS cofnął zwolnienia lekarskie na łączną kwotę 2 mln zł.

Rzecznicy zakładów informują, że często to sami pracodawcy zgłaszają się do ZUS z prośbą o kontrolę swoich pracowników przebywających na L4. Dzieje się to w przypadku osób, co do których istnieją wątpliwości, że faktycznie źle korzystają ze zwolnień.

Tagi:

zwolnienie lekarskieZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >
Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana niż w Niemczech

Praca

Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana od tej w Niemczech. Ale wydajnością gonimy coraz szybciej

Czytaj więcej >
Urząd daje możliwość natychmiastowej oceny swojej pracy

Praca

Urząd umożliwił ocenę swojej pracy. Już po tygodniu wyniki zaskakują

Czytaj więcej >
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Praca

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Czy sprawowanie tej funkcji się opłaca?

Czytaj więcej >