BiznesINFO.pl

Marek Bazak/East News

ZUS odroczy płatności firmom. Składki nie będą teraz konieczne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o odroczenie składek ZUS

  • Jak złożyć wniosek

  • O czym należy pamiętać przy składaniu dokumentów

ZUS odracza składki, ale tylko niektórym

ZUS wdraża dodatkowy mechanizm pomocowy na czas pandemii. Wsparcie jest skierowane do podmiotów, które oczekują na nowe rozporządzenie w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej 9.0. wprowadzającej zwolnienie ze składek ZUS na kolejne miesiące.

Jeszcze przed debiutem kolejnego pakietu ratunkowego i jeszcze przed opłaceniem składek za marzec przedsiębiorcy mogą zawnioskować o odroczenie płatności. Warto o tym pamiętać, ponieważ czas na uregulowanie należności względem ZUS upływa 10. dnia każdego miesiąca, czyli już w sobotę 10 kwietnia.

Portal bankier.pl podaje, że odroczenie składek ZUS nie spowoduje automatycznie ich umorzenia. Firmy, które złożą wniosek, będą mogły liczyć tylko na przesunięcie terminu płatności np. o miesiąc. To i tak dość duża pomoc dla przedsiębiorców, którzy czekają na nową tarczę.

Jak zawnioskować o odroczenie składek ZUS?

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, przekazał, że wnioski będą rozpatrywane najszybciej, jak to możliwe. Maksymalny czas oczekiwania na decyzję z ZUS to 2 miesiące od dnia złożenia zawiadomienia.

Dokumenty można składać poprzez indywidualne konto za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Po zalogowaniu na profil należy wybrać usługę „Złożenie dokumentu RSO. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek”.

Następnie trzeba uzupełnić dane w formularzu i wskazać sposób odebrania informacji. Portal bezprawnik.pl donosi, że wariant domyślny to zawiadomienie wysłane na PUE, ale przedsiębiorca może wybrać także wersję papierową z odbiorem osobistym, za pośrednictwem pełnomocnika lub wysyłkę pocztą. Zawiadomienie trzeba podpisać przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

W trakcie przekładania dokumentu warto także pamiętać o odpowiedniej argumentacji. Każdy, kto chce ubiegać się o odroczenie składek, powinien wykazać np. spadek lub brak przychodów ze względu na pandemiczne restrykcje.

[EMBED-11]

Nowa tarcza na horyzoncie. ZUS po raz kolejny wesprze Polaków

Na jaką pomoc czekają przedsiębiorcy ? Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że nowa tarcza będzie bazowała na rozwiązaniach, które były wdrażane w poprzednich edycjach pakietów ratunkowych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z bezzwrotnej dotacji (maksymalnie 5 tys. zł), świadczenia postojowego (2080 zł) oraz ze zwolnienia z konieczności opłacania składek ZUS (dla firm zatrudniających maksymalnie 49 pracowników oraz jednoosobowych działalności gospodarczych).

Zapowiadane zwolnienie będzie dotyczyło także składek już opłaconych. Jeżeli firma zapłaciła należność to będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaty lub przeznaczyć te środki na poczet przyszłych składek.

ZUS to jedna z pięciu instytucji, która wspiera finansowo Polaków w trakcie pandemii. Jak dotąd ZUS otrzymał ponad 6,2 mln wniosków i udzielił pomocy o wartości ponad 32,5 mld zł. Poza tym pieniądze popłynęły do obywateli z: Polskiego Funduszu Rozwoju (70,08 mld zł), Banku Gospodarstwa Krajowego (69,48 mld zł), Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (30,39 mld zł) i Agencji Rozwoju Przemysłu (197 mln zł). Do tej pory wypłacono łącznie ponad 202 mld zł. Nowa tarcza będzie opiewała na kolejne 30 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]