BiznesINFO.pl > Twój portfel > Premier ogłosił nową tarczę. Ponad 30 mld zł dla przedsiębiorców
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:25

Premier ogłosił nową tarczę. Ponad 30 mld zł dla przedsiębiorców

Nowa tarcza na czas pandemii
Fot. KPRM, CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy trafi do przedsiębiorców w kwietniu

  • Do kogo będzie skierowana nowa tarcza

  • Jakie rozwiązania zostaną wdrożone

Nowa tarcza na pomoc firmom. 30 mld zł popłynie do przedsiębiorców

Nowa tarcza to odpowiedź na trwającą pandemię, która wymusiła zaostrzenie restrykcji. - Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

Do tej pory na wsparcie przedsiębiorców rząd przeznaczył 202,45 mld zł. Pomoc popłynęła z pięciu różnych źródeł. Wśród nich znalazły się: Polski Fundusz Rozwoju (70,08 mld zł), Bank Gospodarstwa Krajowego (69,48 mld zł), Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (30,39 mld zł), ZUS (32,30 mld zł) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (197 mln zł).

Zdaniem premiera skuteczność polskich programów wsparcia potwierdzają ostatnie wyliczenia Eurostatu, zgodnie z którymi bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej i wynosi niewiele ponad 3 proc. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który stosuje inną metodologię, odsetek osób bez pracy wynosił w lutym 2021 r. 6,5 proc.

Nowa tarcza ma zahamować kolejną falę zwolnień i uchronić przedsiębiorców przed koniecznością zawieszania lub likwidowania działalności. Pakiet pomocowy opiewa na 30 mld zł. W kwietniu do obywateli trafi 7 mld zł, podczas gdy w marcu łączny wolumen wsparcia wynosił 3 mld zł.

Nowa tarcza ma bazować na rozwiązaniach znanych z poprzednich pakietów osłonowych. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć m.in. na świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS czy jednorazowe i bezzwrotne dotacje dla mikrofirm.

Dla kogo nowa tarcza?

Portal bankier.pl donosi, że wsparcie ma obejmować kolejne kody PKD, które do tej pory nie mogły korzystać z tarcz antykryzysowych. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oznajmił, że pomoc zostanie rozszerzona o ok. 40 branż. Na wsparcie będą mogli liczyć m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, osoby zajmujące się handlem detalicznym RTV, AGD, zegarów, biżuterii i komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.

Nowa tarcza zakłada m.in. pomoc w opłacaniu codziennych rachunków. Premier oznajmił, że placówki, zlokalizowane w zamkniętych obiektach handlowych większych niż 2 tys. mkw., będą mogły liczyć na 80 proc. obniżki czynszu. Co więcej, po zniesieniu zakazu stawki czynszowe mają być zmniejszone o 50 proc. Według premiera regulacje w zakresie czynszów pomogą przedsiębiorcom stawić czoła „wielkim międzynarodowym korporacjom”, które zarządzają centrami handlowymi.

Rząd przygotował także odpowiednie narzędzia dla podmiotów, które podnajmują powierzchnie w dużych obiektach. Nowa tarcza wskazuje, że wynajmujący będą mogli ustalić wyższą stawkę czynszu, pod warunkiem że wykażą brak zachowania proporcji między skalą obniżki a rzeczywistymi stratami najemcy.

Nowa tarcza zakłada także kontynuację wsparcia dla branż, które najmocniej odczuwają pandemiczne restrykcje. Wśród nich premier wymienił m.in. hotelarstwo i zamkniętą od ponad pięciu miesięcy gastronomię. Pomocy będą udzielały przede wszystkim dwa podmioty - PFR i BGK.

Morawiecki zadeklarował, że branża hotelarska i gastronomiczna otrzyma także pomoc po ustaniu trzeciej fali pandemii. Wszystko po to, aby „odbić się od tego naprawdę głębokiego dołka”. Jak na razie nie wiadomo, jakie mechanizmy zostaną wprowadzone.