BiznesINFO.pl
Nowa tarcza na czas pandemii

Fot. KPRM, CC0

Premier ogłosił nową tarczę. Ponad 30 mld zł dla przedsiębiorców

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nowa tarcza ma ochronić kolejnych przedsiębiorców przed upadkiem. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że państwo uruchomi dodatkowe środki pomocowe rzędu 30 mld zł. Na wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie byli uwzględniani w p

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy trafi do przedsiębiorców w kwietniu

  • Do kogo będzie skierowana nowa tarcza

  • Jakie rozwiązania zostaną wdrożone

Nowa tarcza na pomoc firmom. 30 mld zł popłynie do przedsiębiorców

Nowa tarcza to odpowiedź na trwającą pandemię, która wymusiła zaostrzenie restrykcji. - Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

Do tej pory na wsparcie przedsiębiorców rząd przeznaczył 202,45 mld zł. Pomoc popłynęła z pięciu różnych źródeł. Wśród nich znalazły się: Polski Fundusz Rozwoju (70,08 mld zł), Bank Gospodarstwa Krajowego (69,48 mld zł), Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (30,39 mld zł), ZUS (32,30 mld zł) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (197 mln zł).

Zdaniem premiera skuteczność polskich programów wsparcia potwierdzają ostatnie wyliczenia Eurostatu, zgodnie z którymi bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej i wynosi niewiele ponad 3 proc. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który stosuje inną metodologię, odsetek osób bez pracy wynosił w lutym 2021 r. 6,5 proc.

Nowa tarcza ma zahamować kolejną falę zwolnień i uchronić przedsiębiorców przed koniecznością zawieszania lub likwidowania działalności. Pakiet pomocowy opiewa na 30 mld zł. W kwietniu do obywateli trafi 7 mld zł, podczas gdy w marcu łączny wolumen wsparcia wynosił 3 mld zł.

Nowa tarcza ma bazować na rozwiązaniach znanych z poprzednich pakietów osłonowych. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć m.in. na świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS czy jednorazowe i bezzwrotne dotacje dla mikrofirm.

Dla kogo nowa tarcza?

Portal bankier.pl donosi, że wsparcie ma obejmować kolejne kody PKD, które do tej pory nie mogły korzystać z tarcz antykryzysowych. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oznajmił, że pomoc zostanie rozszerzona o ok. 40 branż. Na wsparcie będą mogli liczyć m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, osoby zajmujące się handlem detalicznym RTV, AGD, zegarów, biżuterii i komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.

Nowa tarcza zakłada m.in. pomoc w opłacaniu codziennych rachunków. Premier oznajmił, że placówki, zlokalizowane w zamkniętych obiektach handlowych większych niż 2 tys. mkw., będą mogły liczyć na 80 proc. obniżki czynszu. Co więcej, po zniesieniu zakazu stawki czynszowe mają być zmniejszone o 50 proc. Według premiera regulacje w zakresie czynszów pomogą przedsiębiorcom stawić czoła „wielkim międzynarodowym korporacjom”, które zarządzają centrami handlowymi.

Rząd przygotował także odpowiednie narzędzia dla podmiotów, które podnajmują powierzchnie w dużych obiektach. Nowa tarcza wskazuje, że wynajmujący będą mogli ustalić wyższą stawkę czynszu, pod warunkiem że wykażą brak zachowania proporcji między skalą obniżki a rzeczywistymi stratami najemcy.

Nowa tarcza zakłada także kontynuację wsparcia dla branż, które najmocniej odczuwają pandemiczne restrykcje. Wśród nich premier wymienił m.in. hotelarstwo i zamkniętą od ponad pięciu miesięcy gastronomię. Pomocy będą udzielały przede wszystkim dwa podmioty - PFR i BGK.

Morawiecki zadeklarował, że branża hotelarska i gastronomiczna otrzyma także pomoc po ustaniu trzeciej fali pandemii. Wszystko po to, aby „odbić się od tego naprawdę głębokiego dołka”. Jak na razie nie wiadomo, jakie mechanizmy zostaną wprowadzone.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >