Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może zażądać zwrotu wypłaconego zasiłku. Zaskakujący wyrok Sądu Najwyższego
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 19:54

ZUS może zażądać zwrotu wypłaconego zasiłku. Zaskakujący wyrok Sądu Najwyższego

 koperta ZUS
Iberion

Sąd Najwyższy wydał wyrok sprawiający, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zażądać zwrotu zasiłku, który był wypłacony nawet wiele lat temu. Przekonała się o tym pani Marta, która na własnej skórze doświadczyła konsekwencji tej decyzji. 

Historia pani Marty

Serwis money.pl przytacza historię pani Marty, która przez cztery lata prowadziła własną firmę doradczą, w której zatrudniała pracowników i opłacała składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, moja księgowa podpowiedziała mi, że mam prawo podnieść składkę na ubezpieczenie chorobowe, co da mi w przyszłości - już po porodzie - prawo do wyższego świadczenia macierzyńskiego - przekazała w rozmowie z money.pl. 

Pani Marta dokładnie tak postąpiła, a pod koniec ciąży lekarz zlecił jej zwolnienie L4, którego wcześniej nie planowała. ZUS zareagował na nie niemal natychmiast i oskarżył ją o celowe podniesienie składek na ubezpieczenie chorobowe w celu uzyskania wyższego zasiłku.

Kontrole abonamentu RTV. Jest stanowisko Poczty Polskiej

ZUS zażądał zwrotu wypłaconego zasiłku

Okazało się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku wypłacał pani Marcie wyższe świadczenia, ale po dziewięciu miesiącach zredukował zasiłek macierzyński do minimalnego. To jednak nie wszystko.

Teraz ZUS domaga się ode mnie zwrotu również tych - jego zdaniem - nadpłaconych zasiłków wraz z odsetkami. Jest to kwota kilkunastu tysięcy złotych - przekazała pani Marta serwisowi money.pl.

Zaskakujący wyrok Sądu Najwyższego

Prawniczka z Zielonej Góry, Katarzyna Nabożna-Matoła twierdzi, że taki obrót sprawy jest spowodowany niedawnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Co więcej, takich spraw o zwroty zasiłków ma być teraz coraz więcej.

ZUS może kwestionować podstawę wymiaru, jeżeli została zadeklarowana na początku działalności, a spełnienie się ryzyka ubezpieczeniowego było pewne - brzmi orzeczenie Sądu Najwyższego. 

Katarzyna Nabożna-Matoła dodała, że ZUS będzie mógł używać tego w wielu sytuacjach, a szczególnie w przypadku kobiet w ciąży czy osób przewlekle chorujących. 

Tagi: ZUS Pieniądze