ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy, że posiadasz te dokumenty
Dla wielu seniorów na emeryturze liczy się każdy grosz. Bywa, że mimo przepracowania kilkudziesięciu lat i regularnego odprowadzania podatków, świadczenie to nie jest zbyt wysokie i często nie starcza na pokrycie niezbędnych potrzeb. Jest jednak sposób, by je ponieść! Te dokumenty mogą znacząco większość wysokość emerytury. Tłumaczymy, o co dokładnie chodzi.
Podniesienie emerytury jest możliwe. ZUS radzi
Emerytury w Polsce w większości przypadków nie są zawrotne. Przecięta wysokość świadczenia w 2023 roku, według danych ZUS, wynosiła 4013 złotych brutto dla mężczyzn i 2793 złotych brutto dla kobiet. Biorą pod uwagę wszystkie ubezpieczone osoby, średnia emerytura w 2024 roku wynosi ok. 3500 złotych brutto. To zdecydowanie zbyt mało, by pokryć wszystkie niezbędne potrzeby i zapewnić godne życie osobom w podeszłym wieku.
Okazuje się jednak, że istnieje sposób, by podnieść wysokość emerytury. ZUS radzi, by poświęcić trochę czasu i przeszukać dokumenty dotyczące zatrudnienia. Wśród nich możemy znaleźć papiery, które sprawią, że wysokość świadczenia poszybuje w górę. O jakie dokumenty dokładnie chodzi i jakie warunki trzeba spełniać?
Dziś ostatnia szansa. Orlen wypłaci miliardy złotych - jak się załapać na część zysków giganta??Kto może dostać wyższą emeryturę?
Wielu seniorów otrzymuje niższe emerytury i renty, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Warto poświęcić chwilę czasu na poszukanie odpowiednich dokumentów, bez których naliczane świadczenia są naliczane w niekorzystny sposób.
Osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, mają szansę na podwyższenie emerytury. Umożliwia to reforma systemu emerytalnego z tamtych lat, która wprowadziła zmiany mające wpływ na wysokość obecnie pobieranych świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że osoby, które pracowały ponad 25 lat temu, mogą ubiegać się o wyższe stawki. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się z wymaganymi dokumentami do swojego oddziału ZUS.
Skąd pozyskac wymagane przez ZUS dokumenty?
Dokumenty, których wymaga ZUS, a które mogą znacząco przyczynić się do podwyższenia emerytury, możemy znaleźć w swoich domowych archiwach lub u byłych pracodawców. Kontakt z nimi może okazać się szczególnie pomocny, jeśli okaże się, że dana firma już nie istnieje.
Zlikwidowane lub przekształcone zakłady pracy powinny mieć swoich prawnych następców, którzy przejęli ich archiwalne dokumenty – wytłumaczyła w rozmowie z Interią Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
ZUS pomoże wskazać, które dokładnie dokumenty będą potrzebne. Warto przyłożyć się do ich poszukiwań, ponieważ mogą one znacznie podnieść emeryturę bądź rentę, dzięki przeliczeniu ich wartości według nowych, korzystnych zasad.