BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Znany polski producent soków idzie pod młotek. Cena wywoławcza to blisko 21 mln zł

6 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Marwit w ciągu 25 lat działalności stał się potentatem w branży niepasteryzowanych soków z krótkim terminem spożycia i zajął 70 proc. rynku. Dziś firma jest wystawiona na sprzedaż za prawie 21 mln zł, a jej wierzyciele wciąż są niespłaceni. Cena wywoławcza za MARWIT Sp. z o.o. z siedzibą w Złejwsi Wielkiej to 20 982 453,50 zł netto. Kwota ta zostanie jeszcze powiększona o podatek  informuje portalspozywczy.pl.

Marwit idzie na sprzedaż

Syndyk poinformował, że do składania ofert w konkursie będą uprawnione tylko te przedsiębiorstwa, które wykupią również spółkę-siostrę Marwita. Cena wywoławcza MARWIT FOODS Sp. z o.o. sp. k. wynosi 52,345 mln zł netto.

Zainteresowanie zakupem zakładów Marwit jest duże, szacunkowo skontaktowało się z nami ok. 10 potencjalnych inwestorów, w tym jeden zza granicy  przekazała na początku lutego Justyna Kubiak, office manager Kancelarii Zięciak&Współpracownicy.

Ponad miesiąc na złożenie ofert

Oferty wykupu Marwita oraz spółki-siostry należy składać do 13 kwietnia:

  • osobiście w Kancelarii Notarialnej Marzenny Kamińskiej-Gbur przy ul. Prostej 37 w lokalu nr 2, 87-100 Toruń, od poniedziałku do piątku w godz. od  09:00-16:00, 
  • przesłać ofertę na adres Kancelarii listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Otwarcie i rozpoznanie ofert będzie miało jawny charakter. Odbędzie się w Kancelarii 14 kwietnia o godz. 12:00.

Dlaczego Marwit upadł?

Początki firmy sięgają 1993 roku. Wówczas działała ona pod nazwą Maciej Jóźwicki i znajdowała się na terenie Toruńskich Zakładów Czesankowych Merinotex. Dziennie produkowano tam 600 butelkowanych soków, które następnie rozprowadzono w Toruniu. Po pewnym czasie siedzibę przeniesiono do Złejwsi Wielkiej. Wystarczyło kilka lat, by sprzedaż soków Marwit została uruchomiona w innych miastach Polski: Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi.

W okresie swojej świetności firma była czołowym producentem na rynku soków z krótkim terminem spożycia i miała w nim 70 proc. udziałów. Soki tej marki można było znaleźć w lodówkach większości sklepów w naszym kraju. Z czasem zaczęły jednak tracić na popularności  głównie w wyniku rozwoju technologii utrwalania soków i coraz większego wyboru soków klasy premium. 

Soki jednodniowe czyli świeżo wyciskane i niepasteryzowane były wspaniałym pomysłem, który przez kilka dobrych lat święcił triumfy na rynku spożywczym. Przedsięwzięcie, w którym pionierem była firma Marwit, było jednak bardzo skomplikowane i drogie. Przede wszystkim trudna była technologia produkcji, ponieważ wymagała dużego reżimu technologicznego, higienicznego i logistycznego. Soki jednodniowe wymagały transportu, magazynowania i ekspozycji w sklepach w warunkach chłodniczych  tłumaczyła w styczniu Barbara Groele, sekretarz generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (na łamach portalspozywczy.pl).
 

Tagi:

firmaupadłość

Podobne artykuły

Handel

Znane centrum handlowe we Wrocławiu zostanie zamknięte. Zarząd tłumaczy dlaczego
Czytaj więcej >

Handel

Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny
Czytaj więcej >

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]