Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w Kodeksie Pracy. Urlop rodzicielski dla ojców w nowym wymiarze
Radosław Święcki
Radosław Święcki 08.05.2021 02:00

Zmiany w Kodeksie Pracy. Urlop rodzicielski dla ojców w nowym wymiarze

Kodeks pracy wydłuży panom urlop
Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Zmiany w Kodeksie pracy i urlop rodzicielski dla ojców w zupełnie nowym wymiarze to tylko niektóre konsekwencje unijnej dyrektywy work-life balance, dotyczącej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym rodziców i opiekunów. Polska ma nieco ponad rok na jej wdrożenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polska ma nieco ponad rok na wdrożenie unijnej dyrektywy

  • Jakie są cele dyrektywy

  • Jakie zmiany przewiduje dokument dla ojców

Urlop rodzicielski dla ojców po nowemu

Przyjęta w 2019 roku dyrektywa unijna work-life balance, dotycząca - jak wskazuje sama nazwa - równowagi między życiem prywatnym a zawodowym rodziców i opiekunów, musi zostać wdrożona w Polsce do sierpnia przyszłego roku. Jednym z jej głównych celów jest rozłożenie kosztów związanych z rodzicielstwem na oboje rodziców. Implementacja dyrektywy wiązać się będzie ze zmianami w Kodeksie pracy. 

Nad wdrożeniem dyrektywy czuwać będzie powołana na początku tego roku przez Fundację  Share The Care Rada Programowa w skład której wchodzą m.in. prawnicy, ekonomiści, psycholodzy, socjolodzy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, ale też politycy. Rada ma wypracować rekomendacje dla resortów rodziny i polityki społecznej, rozwoju, pracy i technologii, a także resortu finansów odnośnie optymalnego wariantu wdrożenia dyrektywy. 

Szefowa Fundacji Share The Care Karolina Andrian w rozmowie z portalem Newseria Biznes podkreśla, że celem dyrektywy jest wyrównanie szans kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny. Andrian zwraca uwagę, że obecnie większe koszty rodzicielstwa ponoszą kobiety, gdyż urodzenie dziecka oznacza dla nich dłuższa nieobecność w pracy przez co są pomijane np. przy awansach, a w późniejszym okresie otrzymują niższa emeryturę. Nie brakuje również sytuacji, gdy macierzyństwo powoduje, iż panie w ogóle decydują się na zakończenie kariery zawodowej i tym samym wypadają one z rynku pracy. 

Co zmieni unijna dyrektywa? Jej istotnym elementem jest urlop rodzicielski dla ojców w zupełnie nowym wymiarze. 

Panom jak podaje Newseria Biznes zostanie nadane indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze czterech miesięcy. Portal przypomina, że aktualne zasady zakładają, że jeśli kobieta nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego (np. z uwagi na fakt, że nie jest zatrudniona na umowę o pracę), to nie może owego prawa przekazać ojcu dziecka, co oznacza, że nie może on być na urlopie rodzicielskim. Po wdrożeniu dyrektywy prawo do urlopu rodzicielskiego dla ojca, będzie już niezależne od prawa partnerki. 

Inna ważna zmiana, którą wprowadza unijna dyrektywa wiąże się z zablokowaniem dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojca. Jeśli mężczyzna z nich nie skorzysta, wówczas przepadają. 

Cele dyrektywy

Co jest celem powyższych zmian? Przede wszystkim większe zaangażowanie się ojców w opiekę nad maluchami w pierwszym okresie ich życia i zachęcenie panów do korzystania z urlopu rodzicielskiego. Obecnie urlop ten wynosi w Polsce 32 tygodnie na jedno dziecko, co prawda przysługuje on obojgu rodzicom, którzy mogą się podzielić nim zgodnie z potrzebami, ale praktyka pokazuje, że urlop rodzicielski najczęściej wykorzystują matki przez co nie są obecne w pracy i dotykają je wspomniane wcześniej konsekwencje. 

Jeśli z urlopu korzystać będą panowie, wówczas kobiety będą miały wolną drogę do wznowienia aktywności zawodowej i jak zauważa szefowa Fundacji Share The Care “poczucia presji związanej z koniecznością utrzymania rodziny”.  Z kolei ojcowie zrozumieją, co to znaczy siedzieć z dzieckiem samemu w domu. Taka wymiana perspektyw, jak wskazuje Andrian ma budować kapitał, z którego pary będą mogły potem korzystać. 

Jak wspomniano wdrożenie dyrektywy wiązać się będzie z koniecznością zmian w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczyć będą wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź pozostającym w innym stosunku pracy określonym przez prawo. 

Szefowa Fundacji Share The Care podkreśla, że celem organizacji jest doprowadzenie do wdrożenia dyrektywy bez opóźnień, czyli do sierpnia przyszłego roku. 

 Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Kodeks Pracy