BiznesINFO.pl
węgiel kamienny

domena publiczna

Złe wieści dla opalających węglem, wydobycie nie będzie rosło. Ceny nadal będą wysokie

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Nie ma chętnych na budowę nowych kopalń węgla oraz zainteresowania koncesjami na poszukiwanie nowych złóż węgla kamiennego, powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. To oznacza, że wolumen produkcji nie będzie w Polsce wzrastał, co z kolei przełoży się zapewne na ceny.

Dziadzio mówił, że pomimo odcięcia od węgla kamiennego z Rosji i Ukrainy nie ma przesłanek wskazujących na większe zainteresowanie wydobyciem w Polsce przez sektor prywatny. Również polski rząd nie widzi potrzeby budowania nowych kopalń węgla, informuje PAP.

Z danych przekazanych przez wiceministra klimatu i środowiska wynika, że ostatnia wydana koncesja na budowę zakładu górniczego dotyczyła złoża Brzezinka 3 i wydano ją w 2020 r. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie nie widać jednak większego zainteresowania wydobycie węgla w Polsce.

Więcej węgla kamiennego dzięki nowej kopalni

Kopalnia ma powstać do 2029 r., a złoża Brzezinka 3 szacowane są na 88 tys. ton węgla, pisał w 2020 r. smoglab.pl. Gdy w 2020 r. przyznano koncesję na wydobycie, plan budowy nowej kopalni w Mysłowicach spotkał się niezadowoleniem lokalnej społeczności. Dodatkowo za argument podnoszono fakt, że rząd do 2049 r. deklaruje całkowite odejście od spalania węgla.

W zaistniałej sytuacji i przy poważnych niedoborach podaży węgla kamiennego zarówno dla ciepłowni jak i odbiorców indywidualnych, temat otwarcia kopalni w Mysłowicach zapewne spotka się już większym zrozumieniem społeczności. Ceny za tonę ekogroszku sięgają 3 tys. zł, a dodatkowy węgiel kamienny, który trafi na rynek może nieco zmniejszyć głód surowca.

Polska nie planuje zwiększania produkcji węgla

Wiceminister Dziadzio mówił także, że plany skierowania głównych sił energetycznych na OZE w dłuższej perspektywie sprawia, że zainteresowanie intensyfikacją produkcji węgla jest mała. Rząd będzie inwestował w większą produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a węgiel kamienny ma być używany, póki co jedynie do utrzymania stabilności energetycznej. Powiększanie wolumenu produkcji mija się więc z cele w przypadku wieloletnich planów.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >