BiznesINFO.pl
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemców do likwidacji

Piotr Molecki/East News

Cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę w Polsce bez zezwolenia? Nowe przepisy mają ratować kraj

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zezwolenie na pracę to wymóg formalny, bez którego cudzoziemcy nie mogą podejmować aktywności zawodowych w Polsce. Reformę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zniesienie obowiązku posiadania takiego dokumentu ma oż

Zezwolenie na pracę nie będzie konieczne? Prace nad przepisami trwają

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemców to dokument, nad którym postanowiło pochylić się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt ustawy, która zakłada modyfikacje w tym zakresie.

Treść dokumentu wskazuje, że rząd przymierza się do zniesienia obowiązku posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, którzy posiadają wizę „wydaną w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe".

W ocenie resortu rozwoju modyfikacja przepisów ułatwi obcokrajowcom adaptację na polskim rynku pracy i w społeczeństwie, dzięki czemu będą zdolni do w pełni samodzielnego funkcjonowania. Obecnie dokument jest na etapie opiniowania.

Kto nie będzie musiał posiadać zezwolenia na pracę w Polsce?

Katalog cudzoziemców, którzy mają zostać zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę jest długi. Na modyfikacjach prawnych skorzystają przede wszystkim lekarze i dentyści, których wsparcie może okazać się kluczowe w walce z drugą falą koronawirusa. „Działania te będą niezwykle ważne w perspektywie najbliższych miesięcy i konieczności wzmocnienia kadrowego służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19”, czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Jednak wnioskodawcy podkreślają w dokumencie, że brak konieczności uzyskania zezwolenia na pracę będzie obowiązywał nie tylko w czasie pandemii. Zdaniem resortu niezbędne jest bowiem uzupełnienie niedoborów kadrowych, które przybrały w Polsce charakter długofalowy i strukturalny.

Regulacje będą skierowane także do wschodnich sąsiadów m.in. Białorusinów, którzy z uwagi na trwający kryzys polityczny coraz chętniej decydują się na wyjazd do Polski. Zezwolenie na pracę nie będzie dla nich konieczne, pod warunkiem, że dysponują wizą adnotacją "Poland. Business Harbour" (PBH).

Portal money.pl przypomina, że jest to program dla specjalistów z branży IT, start-upów oraz innych firm, które planują przenieść swoje aktywność na teren Polski. Jak na razie ta inicjatywa jest skierowana tylko do Białorusinów. Jednak projekt ustawy doprecyzowuje, że zezwolenie na pracę w Polsce nie będzie obowiązkowe także dla innych obywateli jeżeli program ulegnie rozszerzeniu.

Bez zezwolenia na pracę będą mogli działać także cudzoziemcy zatrudnieni w prywatnej służbie domowej przez przedstawicieli dyplomatycznych.

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę2. "Wiadomości" TVP: Nikt się nie spodziewał tak bezczelnego wydania. Sądzą, że tuszowanie pedofilii przez papieża jest atakiem lewicowych opozycjonistów3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Brak zezwolenia na pracę równoznaczny z brakiem ochrony

Jednak autorzy zaznaczają w projekcie ustawy, że zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia na pracę sprawi, że cudzoziemcy stracą niektóre dotychczasowe przywileje. W rezultacie obcokrajowcy nie będą objęci mechanizmami ochronnymi, które wynikają z przesłanek wydawania zezwolenia na pracę. Chodzi przede wszystkim o instrument porównywania wysokości pensji w stosunku do prac na zbliżonym stanowisku lub podobnego rodzaju na lokalnym rynku pracy.

Ministerstwo przekazało, że brak konieczności pozyskania zezwolenia na pracę będzie wiązał się także z uniemożliwieniem dostępu do wszelkich danych i informacji, które były gromadzone w związku z tą procedurą.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >