Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakujące słowa amerykańskiego wojskowego. „Niemcy mogą się uczyć od Polski”
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.04.2023 15:58

Zaskakujące słowa amerykańskiego wojskowego. „Niemcy mogą się uczyć od Polski”

Flaga USA
Domena publiczna

Postawa Polski wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest zauważana przez zagraniczne media. Wiele dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie. Na stronie rmf24.pl czytamy, że w ostatnim czasie głos w tej sprawie zabrał były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges. 

Znacząca rola Polski

Niedawno w ”Washington Post” ukazał się artykuł zatytułowany „Jak Polska stała się nowym 'środkiem ciężkości' w Europie”. Amerykański publicysta zwracał uwagę na kluczową rolę Polski w konfrontacji Zachodu z Rosją. W podobnym tonie wypowiedział się ostatnio były dowódca wojsk lądowych USA w Europie

„Niemcy mogą się czegoś nauczyć od Polski”

Gen. Ben Hodges, były dowódca sił amerykańskich w Europie, udzielił wywiadu dla niemieckiego portalu t-online.de. Dziennikarz serwisu stwierdził, że Polska, w odróżnieniu od Niemiec, intensywnie się dozbraja i zapytał, co na ten temat sądzi wojskowy. „Niemcy mogą się czegoś nauczyć od Polski - mianowicie, że trzeba robić znacznie więcej, niż tylko mówić o ochronie europejskich państw, obywateli i wartości”- skomentował gen. Hodges. 

Historia

„Możesz ignorować zagrożenie. Czasami nawet przez dość długi czas. W pewnym momencie jednak trzeba zapłacić cenę. Historia uczy nas jednego nieuniknionego faktu: jeśli chcesz zapobiec konfliktowi, musisz pokazać, że wygrasz go, jeśli trzeba. Nie wszyscy jeszcze to zrozumieli” - zauważa gen. Hodges.

Wojskowy dodał, że obecnie w Niemczech za największe zagrożenie uznawany jest kryzys klimatyczny. Gen. Hodges podkreślił, że jest to ważny i wymagający działań problem. „Ale w tej chwili to Rosjanie masowo zabijają ludzi. To musi się skończyć” - dodał.