Polacy mogą liczyć na zasiłki w Niemczech.
Wikimedia/michael ely/Piethorne Reservoir/ CC BY-SA 2.0
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Października 2020

Niemiecki zasiłek dla Polaka. Przełomowy wyrok sądu otworzy furtkę?

Polacy także mogą liczyć w Niemczech na zasiłek, ponieważ są obywatelami Unii Europejskiej, w związku z czym mają do niego prawo. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł na korzyść bezrobotnego mężczyzny mieszkającego w Niemczech z córkami.

Zasiłki w Niemczech

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu orzekł na korzyść bezrobotnego Polaka mieszkającego w Niemczech z córkami. Według TSUE “obywatele Unii Europejskiej, których dzieci uczęszczają do szkoły w Niemczech, mają w przypadku bezrobocia prawo do zasiłku socjalnego Hartz IV”, przekazało Deutsche Welle.

Mężczyzna, którego dotyczy precedensowy wyrok, mieszka z dwoma córkami w Niemczech od 2013 roku. Obydwie dziewczynki uczęszczają do szkół, a mężczyzna kilkakrotnie był zatrudniony i regularnie odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. Ponieważ mężczyzna stracił pracę, do czerwca 2017 roku jego rodzina otrzymywała zasiłek socjalny Hartz IV. Świadczenie wypłacane jest osobom, które są bezrobotne przynajmniej od roku i nie mają jeszcze 65 lat. Jobcenter - niemieckie biuro pośrednictwa pracy nie przedłużyło jednak wypłacania świadczenia. Argumentem w sprawie był fakt, że mężczyzna przebywał w Niemczech w celu znalezienia pracy, dlatego zasiłek mu nie przysługuje.

Uwaga, już dziś cała Polska stanie. Będą utrudnienia w całym krajuUwaga, już dziś cała Polska stanie. Będą utrudnienia w całym krajuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Zasiłek dla obywateli UE

Polak nie poddał się i wytoczył urzędowi proces. Krajowy Sąd Socjalny Nadrenii Północnej-Westfalii w Essen stwierdził, że decyzja urzędu łamie unijne prawo, w związku z czym sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Luksemburscy sędziowie stwierdzili, że mężczyźnie należy się zasiłek. Mimo że przebywa w Niemczech w celu szukania pracy, nie można mu odmówić, że podstawą jego pobytu w kraju jest także fakt uczęszczania jego córek do niemieckiej szkoły. Jest to niezależne prawo pobytu, w związku z czym mężczyzna ma takie same prawa do świadczenia jak Niemcy.

Wyrok TSUE jest precedensowy i przyczyni się do ułatwienia rodzicom z dziećmi podróżowania po UE. Sędziowie trybunału stwierdzili, że rodziny nie mogą „ryzykować przerwania nauki swoich dzieci i powrotu do ojczyzny w przypadku utraty pracy”.

Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąMiało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News