Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Niemiecki zasiłek dla Polaka. Przełomowy wyrok sądu otworzy furtkę?
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 07.10.2020 02:00

Niemiecki zasiłek dla Polaka. Przełomowy wyrok sądu otworzy furtkę?

Polacy mogą liczyć na zasiłki w Niemczech.
Wikimedia/michael ely/Piethorne Reservoir/ CC BY-SA 2.0

Zasiłki w Niemczech

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu orzekł na korzyść bezrobotnego Polaka mieszkającego w Niemczech z córkami. Według TSUE “obywatele Unii Europejskiej, których dzieci uczęszczają do szkoły w Niemczech, mają w przypadku bezrobocia prawo do zasiłku socjalnego Hartz IV”, przekazało Deutsche Welle.

Mężczyzna, którego dotyczy precedensowy wyrok, mieszka z dwoma córkami w Niemczech od 2013 roku. Obydwie dziewczynki uczęszczają do szkół, a mężczyzna kilkakrotnie był zatrudniony i regularnie odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. Ponieważ mężczyzna stracił pracę, do czerwca 2017 roku jego rodzina otrzymywała zasiłek socjalny Hartz IV. Świadczenie wypłacane jest osobom, które są bezrobotne przynajmniej od roku i nie mają jeszcze 65 lat. Jobcenter - niemieckie biuro pośrednictwa pracy nie przedłużyło jednak wypłacania świadczenia. Argumentem w sprawie był fakt, że mężczyzna przebywał w Niemczech w celu znalezienia pracy, dlatego zasiłek mu nie przysługuje.

Zasiłek dla obywateli UE

Polak nie poddał się i wytoczył urzędowi proces. Krajowy Sąd Socjalny Nadrenii Północnej-Westfalii w Essen stwierdził, że decyzja urzędu łamie unijne prawo, w związku z czym sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Luksemburscy sędziowie stwierdzili, że mężczyźnie należy się zasiłek. Mimo że przebywa w Niemczech w celu szukania pracy, nie można mu odmówić, że podstawą jego pobytu w kraju jest także fakt uczęszczania jego córek do niemieckiej szkoły. Jest to niezależne prawo pobytu, w związku z czym mężczyzna ma takie same prawa do świadczenia jak Niemcy.

Wyrok TSUE jest precedensowy i przyczyni się do ułatwienia rodzicom z dziećmi podróżowania po UE. Sędziowie trybunału stwierdzili, że rodziny nie mogą „ryzykować przerwania nauki swoich dzieci i powrotu do ojczyzny w przypadku utraty pracy”.